Strona głównaWiadomościUbezpieczenie zdrowotne alternatywą dla publicznej służby zdrowia

Ubezpieczenie zdrowotne alternatywą dla publicznej służby zdrowia

W ostatnim czasie wiele mówi się o potrzebie reorganizacji publicznej służby zdrowia. Receptą na uzdrowienie NFZ-u mogłoby być upowszechnienie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pozwalają one ponadto na wygodne korzystanie z wysokiej jakości świadczeń medycznych przez wszystkich ubezpieczonych, a ich koszty nie są stosunkowo wysokie.

Sytuacja NFZ-u

Narodowy Fundusz Zdrowia ma stanowczo zbyt mało środków finansowych w swoim budżecie, aby we właściwy sposób realizować swoje statutowe cele i na dodatek pokrywać koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych za granicą, w ramach tzw. dyrektywy o swobodnym przepływie usług medycznych.

Problematyczne jest też dla NFZ-u to, że z własnych pieniędzy musi pokrywać koszty leczenia w kraju osób, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Należą do nich m.in. wszystkie osoby do 18 roku życia, kobiety w okresie ciąży i połogu czy osoby korzystające z opieki społecznej. Potrzeby finansowe NFZ-u przewyższają jego budżet oddany do dyspozycji przez rząd. Jak więc ma sobie poradzić z tym problemem?

Być może najlepszym właśnie rozwiązaniem byłoby całkowite lub choćby częściowe sprywatyzowanie służby zdrowia. Wielu obywateli już teraz posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne, pozwalające im na wygodne korzystanie z wysokiej jakości usług medycznych.

Recepta na uzdrowienie NFZ

ubezpieczenie1

Krótsze kolejki do specjalistów, wyższa jakość usług hospitalizacyjnych, kompleksowa opieka medyczna – tak powinna wyglądać państwowa służba zdrowia, ale niestety brakuje środków i spójnych planów przekształcenia skostniałej struktury systemu zdrowotnego w Polsce. Alternatywą dla świadczeń z NFZ-u mogą być oferty prywatnych ubezpieczycieli, proponujących ubezpieczenia zdrowotne, np. przez Signal Iduna. Korzystając z takiego ubezpieczenia, możemy liczyć w ramach wykupywanego pakietu rodzinnego, indywidualnego lub pracowniczego, na bezpłatne:

    • konsultacje lekarskie – u internisty i specjalistów,
    • specjalistyczne lekarskie i pielęgniarskie zabiegi ambulatoryjne,
    • zabiegi szpitalne,
    • badania i diagnostykę,
    • szczepienia,
    • wizyty domowe.

W Polsce niewielu obywateli posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej korzystają z nich pracownicy dużych korporacji, w których to pracodawca płaci składkę na pakiet medyczny. Nie wykupujemy ubezpieczeń przede wszystkim dlatego, że nie jesteśmy świadomi, jakie korzyści mogą nam one przynieść. Zdajemy się na ochronę z ubezpieczenia zdrowotnego, jakie opłacamy w ramach składek na ZUS. Tymczasem praktyka znana z innych krajów pokazuje, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą wesprzeć państwową służbę zdrowia, a przede wszystkim – zwiększyć ochronę zdrowotną obywateli.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular