Strona głównaWiadomościRynek energetyczny od zaplecza – jak działa i co może zaoferować?

Rynek energetyczny od zaplecza – jak działa i co może zaoferować?

Rynek energetyczny w Polsce ulega dużym przekształceniom. Jeszcze kilka lat temu konsumenci byli zdani na uzyskiwanie dostaw energii elektrycznej od jednego monopolisty. Dziś na tym samym, uwolnionym już rynku funkcjonuje wiele firm sprzedających energię. Na jakich zasadach działają i czy warto jest zmienić obecnego dostawcę prądu? Czy z takiej zmiany wynikają realne oszczędności dla końcowego odbiorcy energii?

Jak działa rynek energii w Polsce?

Według aktualnych danych statystycznych w Polsce zarejestrowanych jest łącznie 16 mln odbiorców energii elektrycznej, z czego 1,5 mln stanowią odbiorcy biznesowi a shutterstock_106377965pozostali to właściciele gospodarstw domowych. Za produkcję energii w Polsce odpowiadają elektrownie, które w przeważającej liczbie przypadków produkują ją w procesie spalania węgla. Elektrownie przesyłają wyprodukowaną energię elektryczną za pomocą sieci energetycznej do wszystkich docelowych odbiorców, ale za sam przesył oraz utrzymanie w należytym stanie sieci energetycznej odpowiedzialny jest lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego. Elektrownie dokonują również sprzedaży wyprodukowanej energii na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie poszczególni sprzedawcy prądu nabywają ją oraz sprzedają klientom biznesowym i prywatnym. Niektórzy są w stanie zapewnić bardzo tanią energię i stałe niskie ceny, dlatego też opłaca się przemyśleć możliwość zmiany dostawcy i sprawdzić na przykład opinie o Energii dla firm, która jest jednym z niezależnych sprzedawców energii dla klientów biznesowych i prywatnych, a jej promocje wyróżniają ją na tle konkurentów. Sama zmiana sprzedawcy energii odbywa się bez szkody i zbędnych formalności po stronie klienta. Nowy sprzedawca może całkowicie samodzielnie, dzięki udzielonym mu upoważnieniom, zrealizować formalności w imieniu klienta, dzięki czemu ten ostatni otrzymuje w wyznaczonym terminie faktury za prąd już od nowego dostawcy.

Możliwość zmiany

Polacy mogą zdecydować się na zmianę sprzedawcy energii, choć regulacje prawne nie pozwalają na zmianę dystrybutora obsługującego infrastrukturę energetyczną na terenie, na którym znajduje się dana firma czy gospodarstwo domowe. Decydując się na zmianę dostawcy energii, należy kierować się dobrymi opiniami, doświadczeniem i wiarygodnością firmy oraz tym, czy świadczy ona profesjonalne doradztwo energetyczne. Nie mniej ważna jest rzecz jasna sama cena energii, jaką taka firma może zaoferować, oraz wysoka jakość obsługi klienta. Jeśli nowy sprzedawca jest w stanie zoptymalizować wykorzystywanie energii w przedsiębiorstwie lub w domu i gwarantuje utrzymanie niskich cen za dostarczaną energię, warto jest podpisać z nim kompleksową umowę i cieszyć się z mniejszych rachunków za prąd.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular