Rekordowy nabór wniosków na budowę mieszkań socjalnych i komunalnych

Po raz kolejny w historii rządowego programu dopłat do budownictwa socjalnego i komunalnego, wartość wniosków złożonych przez samorządy przekroczyła zarezerwowaną pulę środków finansowych. Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 76 wniosków o łącznej wartości ponad 65 mln zł, dzięki którym ma powstać  1 119 mieszkań dla najuboższych. Już dziś można stwierdzić, że 17 edycja naboru wniosków jest  rekordowa.

 

Pula środków wynosząca 63 mln zł została przekroczona o ponad 2 mln zł, a wartość złożonych wniosków wzrosła o ponad 70 proc. w porównaniu z ostatnią edycją, która odbyła się jesienią 2014 r. Podobnie jak w poprzednich latach najbardziej zainteresowane programem są gminy z południowych regionów Polski – blisko 1/3 wniosków wpłynęła z województwa śląskiego.

 

–  Od 2011 roku wszystkie pozytywnie ocenione projekty uzyskały dofinansowanie. Sprawdzamy teraz poprawność złożonych przez gminy wniosków, by zweryfikować, jak duże będzie faktyczne wykorzystanie przydzielonej na edycję puli środków finansowych. Mamy nadzieję, że i tym razem kwalifikację uzyskają wszystkie wnioski poprawne od strony formalnej – mówi dyrektor Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 11 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. Od 2007 r.  Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 0,5 mld zł, co pozwoliło na realizację ponad 900 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości przekraczającej 1,8 mld zł. BGK zapewnia obsługę finansową i promocję programu rządowego funkcjonującego w ramach Funduszu Dopłat. Państwo za pośrednictwem BGK dopłaca gminom, powiatom lub organizacjom pożytku publicznego od 30 do 50% wartości inwestycji mieszkaniowej. Wnioski można składać w BGK dwa razy do roku od 1 do 31 marca oraz od 1 do 30 września.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Stanowi centrum kompetencyjne

w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych.

Źródło: BGK

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.