Strona główna Wiadomości Raiffeisen Polbank największym faktorem na rynku

Raiffeisen Polbank największym faktorem na rynku

Raiffeisen Polbank największym faktorem na rynku

Raiffeisen Polbank utrzymał szósty rok z kolei 1. miejsce na rynku faktoringu, a co czwarta firma w Polsce korzystająca z tej formy finansowania jest klientem banku.


Szósty rok z rzędu Raiffeisen Polbank zajmował pozycję lidera rynku faktoringowego, osiągając w 2013 r. obroty w wysokości 14,98 mld zł (spadek o 7% w porównaniu z 2012 r.). Liczba wykupionych faktur wyniosła 560,8 tys. W ubiegłym roku z usług faktoringowych banku zaczęło korzystać prawie 400 małych i średnich firm. Obsługuje on teraz około 1/4 wszystkich przedsiębiorstw używających rozwiązań faktoringowych w swoim biznesie (wg danych Polskiego Związku Faktorów z faktoringu korzysta ponad 5,4 tys. firm).

 

„Wyraźne spowolnienie w gospodarce, zwłaszcza w pierwszym półroczu, odbiło się na liczbie faktur przekazanych do sfinansowania szczególnie przez duże przedsiębiorstwa. Ostatnie miesiące roku przyniosły jednak poprawę w tym zakresie. Bank wciąż skutecznie przekonywał kolejne firmy z segmentu MSP do skorzystania z różnych rozwiązań faktoringowych. Liczba pozyskanych klientów z tego sektora była najwyższa od 2009 r., czyli ostatniego dołka globalnej dekoniunktury, a trzeba podkreślić, że kryzysy zawsze stanowią impuls do zainteresowania się faktoringiem jako remedium na zatory płatnicze” – powiedział Paweł Kacprzak, dyrektor ds. Faktoringu w Raiffeisen Polbank.

 

Najlepszy dla banku tradycyjnie okazał się czwarty kwartał, w którym wykupił faktury na kwotę 3,89 mld zł.

 

„W ubiegłym roku postanowiliśmy mocniej wypromować wśród naszych klientów wciąż nowatorskie jak na polskie warunki rozwiązanie w postaci faktoringu odwrotnego. Dzięki temu bank oferujący faktoring nie tylko zdejmuje z firm problem ze sfinansowaniem czy odzyskaniem ich należności, ale również pomaga im efektywnie zarządzać zobowiązaniami. To światowy trend na rynku faktoringowym i widzimy duże zainteresowanie naszych firm finansowaniem łańcucha swoich dostawców. Postępujące od drugiego półrocza 2013 r. ożywienie w gospodarce i wyższe obroty firm powinny sprzyjać przekazywaniu przez nie coraz większej liczby faktur do sfinansowania” – ocenia Paweł Kacprzak.

 

Raiffeisen Polbank od sześciu lat zajmuje pozycję lidera pod względem wielkości obrotów faktoringowych. Jego udział w krajowym rynku wynosi 16%.

Obroty faktoringowe Raiffeisen Bank Polska

 

 

Wartość (mln zł)

 

Zmiana (%, rok do roku)

 

2008

 

9243,7

 

22

 

2009

 

10.246,7

 

11

 

2010

 

13.433,7

 

31

 

2011

 

15.791,1

 

18

 

2012

 

16.057,5

 

2

 

2013

 

14.979,9

 

-7

 

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.