Strona główna Wiadomości Polski Standard Płatności coraz bliżej

Polski Standard Płatności coraz bliżej

Polski Standard Płatności coraz bliżej

Banki uczestniczące w projekcie budowy lokalnego standardu płatności mobilnych zawarły umowę inwestycyjną określającą szczegółowo zasady tworzonej spółki joint venture, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych. Pozwala to na złożenie wniosku o rejestrację spółki Polski Standard Płatności oraz wystąpienie o stosowne zgody do NBP i UOKiK.

PKO Bank Polski złożył wniosek o rejestrację spółki Polski Standard Płatności. Następnie zostanie złożony wniosek o udzielenie zgody na prowadzenie systemu płatności mobilnych do Narodowego Banku Polskiego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych do spółki dołączą udziałowcy: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski oraz mBank.

Wraz z powołaniem spółki Polski Standard Płatności kontynuujemy mocno już zaawansowane prace, które pozwolą na wcielenie w życie porozumienia sześciu polskich banków. Liczymy przede wszystkim na to, że wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje person to person – mówi Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

Zgodnie z podpisaną przez sześć banków umową inwestycyjną, spółka Polski Standard Płatności będzie działać na rzecz wspierania rozwoju oraz upowszechniania i promowania standardu płatności mobilnych. Tworzony system będzie wykorzystywał do autoryzacji transakcji mechanizm kodów jednorazowych prezentowanych za pomocą aplikacji mobilnej instalowanej na telefonie użytkownika. Umowa inwestycyjna określa także m.in. ład korporacyjny spółki, jej statut czy wysokość wnoszonych przez udziałowców dopłat. W spółce zostaną ustanowione Zarząd, Rada Nadzorcza oraz Zgromadzenie Wspólników.

Po uzyskaniu zgód organów antymonopolowych do spółki przystąpi pięć pozostałych banków – stron umowy inwestycyjnej: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski oraz mBank, w wyniku czego udziały każdego ze wspólników w spółce będą równe i wyniosą 16,67%. W ciągu 18 miesięcy od powołania spółki planowane jest przejęcie części działalności przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która będzie docelowo realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia.

Tworzony standard płatności mobilnych będzie systemem płatności w rozumieniu przepisów ustawy z 24 sierpnia 2001 roku o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych. Standard jest budowany wspólnie przez Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski oraz Krajową Izbę Rozliczeniową. Projekt docelowo będzie otwarty na pozostałych uczestników rynku: inne banki, operatorów sieci bankomatów oraz organizacje płatnicze. Dzięki porozumieniu sześciu banków Polska znalazła się w elitarnej grupie krajów, które mają szansę na zbudowanie lokalnego standardu płatności mobilnych. Dla klientów oznacza to wygodny dostęp do płatności telefonem w szerokiej sieci akceptacji.

 

Użytkownicy systemu będą mogli płacić telefonem zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy, bez względu na to, z którym bankiem są związani. Projekt jest unikalny ze względu na swoją skalę, dzięki znaczącemu udziałowi rynkowemu zaangażowanych instytucji finansowych, jak i szerokie możliwości, które to rozwiązanie oferuje użytkownikom.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.