PKO Bank Polski wspiera ekspansję polskich firm w Chinach i na Dalekim Wschodzie

Chiny to największy partner handlowy Polski w Azji zarówno pod względem wielkości wartości wymiany handlowej ogółem jak i wielkości importu. Jest to jednocześnie rynek, który ma jeszcze duży potencjał dla wzrostu polskiego eksportu – import z Chin (20,3 mld euro w 2015 r.) przewyższa ponad 11-krotnie eksport z Polski do tego kraju (1,8 mld euro). Polscy przedsiębiorcy są jednak coraz bardziej aktywni na tym rynku, co obrazuje szybki wzrost wolumenów eksportu – w 2015 r. polskie firmy wyeksportowały do Chin produkty i usługi o wartości o 8 proc. wyższej niż w 2014 r.


PKO Bank Polski rozwija współpracę z chińskimi bankami

 

PKO Bank Polski wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, rozwija ofertę finansowania handlu międzynarodowego na odległych rynkach. W ostatnim czasie zawarł porozumienie o współpracy z jednym z największych banków chińskich, które obejmuje bezpośrednie rozliczanie płatności w złotym i juanie, transakcji trade finance oraz obsługę handlową. Porozumienie uzupełnia aktywność PKO Banku Polskiego w Chinach, gdzie współpraca prowadzona jest już z ok. 70 bankami korespondentami. Od początku roku Bank wysłał do chińskich banków ponad 9 tys. płatności, podczas gdy w analogicznym okresie 2015 r. było ich 7,1 tys.

 

I zwiększa aktywność zagraniczną

 

Dzięki rozwojowi sieci banków korespondentów, polskie firmy mogą szybciej i taniej dokonywać płatności zagranicznych, mogą także łatwiej zabezpieczać się przed ryzykami. Dlatego Bank rozwija relacje z bankami w odległych regionach, m.in. na Dalekim Wschodzie. PKO Bank Polski współpracuje z 11 bankami japońskimi, w tym z dwoma spośród czterech największych w tym kraju oraz z największym bankiem obsługującym sektor korporacyjny. Bank aktywny jest także w Korei Południowej, gdzie rozwinął relacje z trzema największymi bankami oraz w Australii i na Antypodach gdzie od 1 czerwca br. dodatkowo uruchomiono bezpośrednie rozliczania transakcji w dolarze nowozelandzkim.

PKO Bank Polski wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm także poprzez fizyczną obecność na najistotniejszych dla krajowego biznesu rynkach europejskich. W grudniu 2015 r. wystartował oddział korporacyjny Banku w Niemczech.  W jego ofercie znajduje się pełna paleta usług i produktów dla klientów korporacyjnych, obejmująca m.in.: bankowość transakcyjną (w tym międzynarodowy cash pooling), bankowość elektroniczną, produkty skarbowe, trade finance czy kredyty korporacyjne. Trwają także prace nad uruchomieniem kolejnego oddziału korporacyjnego – w Czechach.

Źródło: PKO Bank Polski

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.