Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski włącza się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski

PKO Bank Polski włącza się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski

PKO Bank Polski włącza się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski

Słynny musical „Jesus Christ Superstar” przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie jednym z ważniejszych wydarzeń centralnych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i powstania państwowości polskiej, odbywających się w Wielkopolsce w dniach 14-16 kwietnia br. Sponsorem głównym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

Spektakl powstał specjalnie na te uroczystości, podobnie jak hymn „Tyś jest mój syn” skomponowany przez Roberta Jansona do słów Iwony Waksmundzkiej. Hymn będzie wykonany 15 kwietnia w archikatedrze poznańskiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnego dnia, na INEA Stadionie, w ramach jubileuszowych obchodów pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja” odbędzie się poznańska premiera kultowego musicalu Andrew Lloyda Webbera „Jesus Christ Superstar”.

W adaptacji Sebastiana Gonciarza zagrają aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu, a w roli głównej gościnnie – Marek Piekarczyk, wokalista i lider legendarnej grupy TSA, który 30 lat wcześniej wystąpił w tej roli na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Musical z początku lat 70. XX wieku, uznawany jest za przełomowy w historii gatunku  rock opera. Mimo swojej kontrkulturowej otoczki zawiera humanistyczne przesłanie, mocno zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej i do dziś robi wrażenie.

PKO Bank Polski, jako mecenas kultury i sztuki często angażuje się w projekty upowszechniające wiedzę oraz pamięć historyczną. W tym roku włączył się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski a także związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wcześniej wspierał koncerty i wystawy związane z Powstaniem Warszawskim, m.in. „Kobiety-Powstańcy“ i  „Warszawa’44 – Pamiętamy”.

 

Współpracuje też z instytucjami kultury narodowej, np. Muzeum Narodowym w Warszawie, Filharmonią Narodową czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Misję kształtowania tożsamości narodowej i nowoczesnego patriotyzmu Bank realizuje poprzez patronat nad wieloma wydarzeniami, nie tylko związanymi z kulturą, min. przyznaniem nagród im. Jana Rodowicza „Anody” organizowanymi przez Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Warszawską Triadę Biegową, odbywającą się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości), której jest partnerem strategicznym.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.