Strona głównaWiadomościPKO Bank Polski upamiętnia rocznicę Konstytucji 3 maja

PKO Bank Polski upamiętnia rocznicę Konstytucji 3 maja

Kolejny raz PKO Bank Polski przypomina o ważnej dla Polaków dacie. Historyczne wydarzenie upamiętnia napis na stołecznej Rotundzie: „Pierwsi w Europie. Dumni z Polski. 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja było jednym z ważniejszych wydarzeń nie tylko dla Polski. Dokument z 3 maja 1791 roku, był pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją (po amerykańskiej z 1787 roku). Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy i definiowała Polskę, jako kraj katolicki, ale tolerancyjny wobec innych wyznań. PKO Bank Polski aktywnie włącza się w obchody tej rocznicy. Na budynku warszawskiej Rotundy pojawił się baner „Pierwsi w Europie. Dumni z Polski. 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” przypominjący o ważnej dla Polaków dacie. Fundacja PKO Banku Polskiego wspiera projekt „Flaga w akcji – świętuj z nami 2 maja”- w ramach którego harcerze będą, m.in. wręczać przechodniom biało-czerwone naklejki, a towarzyszące świętowaniu emocje utrwalać na zdjęciach. Kolejny raz Bank jest partnerem strategicznym Biegu Konstytucji 3 Maja.

Dbając o pamięć historyczną, Bank prowadzi także działania edukacyjne i przypomina fakty oraz symbole narodowe, jednym z których jest polska flaga. Śledząc jej losy przejdziemy przez wiele przełomowych wydarzeń z dziejów naszego kraju. Choćby 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji kolory biały i czerwony pierwszy raz uznano za narodowe. W 1919 roku, zaraz po odzyskaniu niepodległości, Sejm zatwierdził wizerunek polskiej flagi. A w 2004 – gdy ustanowiono Dzień Flagi, Polska wchodziła w struktury Unii Europejskiej.

PKO Bank Polski dba także o edukację obywatelską, a jako mecenas sztuki łączy zainteresowanie kulturą z wydarzeniami historycznymi. W tym roku Bank zaangażował się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, sponsorując premierę legendarnego musicalu „Jesus Christ Superstar” , a także włączając się w uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. Wówczas, na fasadzie stołecznej Rotundy pojawił się napis: „1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dziękujemy.
Kilka lat wcześniej, wewnątrz budynku zorganizowano wystawę „Kobiety-Powstańcy“, a w 66. rocznicę Powstania Warszawskiego na jego elewacji zawieszono archiwalne fotografie tworzące swoiste kalendarium Powstania Warszawskiego – dzień po dniu.

Misję kształtowania tożsamości narodowej Bank realizuje poprzez zaangażowanie w wiele wydarzeń, m.in. wręczenie nagród im. Jana Rodowicza „Anody” czy mecenat nad Galerią Sztuki Średniowiecznej w warszawskim Muzeum Narodowym – najbogatszą kolekcją sztuki tego okresu w Polsce.

Źródło: PKO Bank Polski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular