Strona głównaWiadomości PKO Bank Polski sponsorem łazika marsjańskiego nowej generacji

PKO Bank Polski sponsorem łazika marsjańskiego nowej generacji

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali kolejną wersję łazika marsjańskiego o nazwie RED. PKO Bank Polski jest sponsorem głównym robota. Zostanie on zaprezentowany w prestiżowym konkursie robotów marsjańskich University Rover Challenge 2016 w USA (2-4 czerwca br.).

Bank już kolejny raz wsparł projekt młodych konstruktorów. Poprzednik obecnego modelu łazika – #next w ubiegłym roku zapewnił zespołowi studentów z Politechniki Białostockiej wicemistrzostwo w zawodach European Rover Challenge, natomiast Hyperion 2 tryumfował w University Rover Challenge 2014 w USA.

– To młodzi ludzie trzymają klucze do naszej przyszłości. Dlatego angażujemy się w różne aktywności skierowane do młodzieży akademickiej. Wspieramy wydarzenia promujące naukę, zdobywanie wiedzy i pobudzanie kreatywności. Stąd nasza obecność w tym innowacyjnym projekcie. Sam jestem wykładowcą akademickim i wiem jak wielki potencjał jest w studentach – mówi Wojciech Tarasiuk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Białymstoku PKO Banku Polskiego.

Konstrukcja nowego analoga łazika marsjańskiego to najwyższa technologia. Podczas konkursu w Utah w USA będą testowane jego właściwości – zostanie sprawdzony w ekstremalnych warunkach symulujących misje marsjańskie. Do zadań robota będzie należało m.in. dokonanie naprawy zepsutego urządzenia, pomoc astronaucie, pokonanie przeszkód w postaci wzniesień a ponadto zadania serwisowe, np. napełnienie reaktora paliwem. RED wyposażony jest w robotyczne ramię, trójpalczasty chwytak i koszyki do transportu ładunku, ma także pięć kamer pokładowych. Jest przygotowany do tego, by m.in.: pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 cm i zmierzyć temperaturę terenu na głębokości 10 cm.

Nazwę nowego łazika – akronim RED zaproponowali sympatycy projektu. RED to zestawienie pierwszych liter angielskich słów oznaczających najważniejsze zadania, do których realizacji robot został przygotowany, czyli reconnaissance (rozpoznanie), exploration (badanie), discovery (odkrywanie).

PKO Bank Polski liderem innowacyjnych rozwiązań w sektorze bankowym. Angażuje się w projekty inicjowane przez uczelnie czy organizacje studenckie i z wieloma z nich współpracuje. W 2015 roku, wspólnie z Politechniką Gdańską rozpoczął prace nad pierwszym w polskiej bankowości kompleksowym rozwiązaniem wykorzystującym biometrię. W tym roku został Partnerem Wspierającym 68. Światowy Kongres AIESEC. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim – sponsorując mistrzów w programowaniu zespołowym. Współdziała również z Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Główną Handlową, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Źródło: PKO Bank Polski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular