Strona główna Wiadomości Odpis wartości firmy Banku BPH

Odpis wartości firmy Banku BPH

Odpis wartości firmy Banku BPH

W związku z otrzymaniem informacji od większościowych akcjonariuszy Banku BPH z Grupy GE, że prawdopodobieństwo, iż potencjalna transakcja sprzedaży Banku BPH osiągnie cenę przekraczającą wartość księgową netto jest małe, Zarząd Banku podjął decyzję o dokonaniu odpisu wartości firmy z bilansu 2015 roku w wysokości 155 mln zł na poziomie banku (oraz dodatkowych 761 mln zł na poziomie grupy banku).

 

Odpis ten ma charakter wyłącznie księgowy i jest zgodny z międzynarodowymi standardami rachunkowości oraz nie ma wpływu na aktualną i przyszłą pozycję gotówkową i płynnościową, ani na adekwatność kapitałową banku. Bezpieczeństwo i stabilność banku są potwierdzone przez osiągnięcie na koniec 2015 roku całkowitego skonsolidowanego współczynnika kapitałowego na poziomie 16,63% oraz wskaźnika Tier I na poziomie 14,21%, tj. znacznie powyżej wymogów regulatora w wysokości odpowiednio 14,77% i 11,08%. Płynność banku wynosi ok. 6 mld zł, a dodatkowo może zostać powiększona o zapasową linię kredytową w wysokości ok. 9 mld zł od spółek z Grupy GE. General Electric Company potwierdza, że w przypadku sprzedaży udziałów w Banku BPH, transakcja będzie obejmowała całkowite wydzielenie ze sprzedaży portfela kredytów hipotecznych w walucie obcej.

 

– Podkreślam, że decyzja ta nie ma wpływu na bieżącą bądź przyszłą pozycję gotówkową i płynnościową banku ani jego adekwatność kapitałową – powiedział Richard Gaskin, Prezes Zarządu Banku BPH. Korekta ma charakter wyłącznie księgowy i jest zgodna z międzynarodowymi standardami rachunkowości.

 

Znaczna część wartości firmy (ang. goodwill) powstała w czerwcu 2008 r. w trakcie transakcji nabycia akcji Banku BPH przez GE Money Bank i odzwierciedla nadwyżkę ceny zakupu akcji ponad ówczesną wartość netto tych aktywów. W latach 2007-2008 wyceny banków i aktywów należących do instytucji finansowych sięgały rekordowych poziomów; również cena nabycia akcji Banku BPH odzwierciedlała realizowane wówczas premie i wpłynęła na utworzenie wartości firmy.

 

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku zaszły zmiany obniżające wycenę rynkową banków. W szczególności w 2015 r. były to: rekordowo niskie stopy procentowe, wyższe aktualne i oczekiwane podatki bankowe, bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące minimalnego kapitału, zmiany regulacyjne w obszarze przychodów z działalności ubezpieczeniowej i opłat interchange oraz niepewność związana z projektem ustawy o pomocy dla frankowiczów.

 

Wszystkie te czynniki miały istotny wpływ na projekcje dotyczące przyszłej dochodowości, a także potencjalnych dywidend Banku BPH, jak również sprawiły, że Zarząd Banku zwrócił się do większościowych akcjonariuszy o potwierdzenie, iż prawdopodobieństwo, że potencjalna transakcja sprzedaży Banku BPH osiągnie cenę przekraczającą wartość księgową netto jest małe. To potwierdzenie, otrzymane 20 marca br. wraz ze zrewidowanymi projekcjami przyszłych przychodów, doprowadziło do decyzji Zarządu Banku o dokonaniu odpisu wartości firmy, zarówno na poziomie banku, jak i jego grupy.

 

Pełne sprawozdania finansowe za 2015 rok zostaną dzisiaj opublikowane.

Źródło: Bank BPH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.