Nabór zgłoszeń do XV edycji nagrody im. prof. Aleksanda Gieysztora rozpoczęty

Od 16 września do 20 października 2013 roku instytucje kultury – państwowe, samorządowe oraz pozarządowe – mogą zgłaszać kandydatów do XV edycji Nagrody

im. prof. Aleksandra Gieysztora. Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy osobom działających na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i zagranicą.


Laureata XV jubileuszowej edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora poznamy w lutym 2014 podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzca będzie mógł się szczycić dołączeniem do panteonu laureatów, w którym znajdują się tak zaszczytne osoby jak prof. Norman Davies, wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski Anda Rottenberg, ceniona historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw, a także Jan K. Ostrowski, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nagroda im. prof. A. Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie ochrony  i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Do 20 października kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury – państwowe, samorządowe
oraz pozarządowe. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia mogą zostać osoby fizyczne
oraz instytucje. Wyróżnienie przyznawane jest w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Nagradzane są również przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

 

Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego
pod adresem www.nagrodagieysztora.pl. Wyboru dokona Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w której skład wchodzą członkowie Rady i Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Przyznawanie corocznie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora jest jednym z elementów działań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy w obszarze wspierania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Fundacja angażuje się w wiele istotnych dla polskiej kultury inicjatyw m.in. prowadzi wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego program „Odzyskiwanie dzieł sztuki”. We współpracy z ministerstwem do prawowitych właścicieli powróciły dwa obrazy: Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”, Wojciecha Gersona (2010) oraz „Murzynka” autorstwa Anny Bilińskiej – Bogdanowiczowej (2012). Fundacja prowadzi również program „Korzenie”, przypominający osobę i dokonania Leopolda Kronenberga (patrona Fundacji) oraz dokumentujący historię Banku Handlowego.

 

Źródło: Citi Handlowy

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.