Strona główna Wiadomości Nabór zgłoszeń do XV edycji nagrody im. prof. Aleksanda Gieysztora rozpoczęty

Nabór zgłoszeń do XV edycji nagrody im. prof. Aleksanda Gieysztora rozpoczęty

Nabór zgłoszeń do XV edycji nagrody im. prof. Aleksanda Gieysztora rozpoczęty

Od 16 września do 20 października 2013 roku instytucje kultury – państwowe, samorządowe oraz pozarządowe – mogą zgłaszać kandydatów do XV edycji Nagrody

im. prof. Aleksandra Gieysztora. Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy osobom działających na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i zagranicą.


Laureata XV jubileuszowej edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora poznamy w lutym 2014 podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzca będzie mógł się szczycić dołączeniem do panteonu laureatów, w którym znajdują się tak zaszczytne osoby jak prof. Norman Davies, wybitny brytyjski historyk i wnikliwy badacz dziejów Polski Anda Rottenberg, ceniona historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw, a także Jan K. Ostrowski, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Nagroda im. prof. A. Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie ochrony  i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Do 20 października kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury – państwowe, samorządowe
oraz pozarządowe. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia mogą zostać osoby fizyczne
oraz instytucje. Wyróżnienie przyznawane jest w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Nagradzane są również przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

 

Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego
pod adresem www.nagrodagieysztora.pl. Wyboru dokona Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w której skład wchodzą członkowie Rady i Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Przyznawanie corocznie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora jest jednym z elementów działań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy w obszarze wspierania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Fundacja angażuje się w wiele istotnych dla polskiej kultury inicjatyw m.in. prowadzi wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego program „Odzyskiwanie dzieł sztuki”. We współpracy z ministerstwem do prawowitych właścicieli powróciły dwa obrazy: Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”, Wojciecha Gersona (2010) oraz „Murzynka” autorstwa Anny Bilińskiej – Bogdanowiczowej (2012). Fundacja prowadzi również program „Korzenie”, przypominający osobę i dokonania Leopolda Kronenberga (patrona Fundacji) oraz dokumentujący historię Banku Handlowego.

 

Źródło: Citi Handlowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.