Strona główna Wiadomości Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING na wystawie w Pekinie

Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING na wystawie w Pekinie

Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING na wystawie w Pekinie

Od 10 maja w National Art Muzeum of China w Pekinie można oglądać wystawę Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym, która ma za zadanie przybliżyć chińskiej publiczności polską sztukę współczesną. Wśród 70 prac najciekawszych współczesnych artystów Polski znajduje się kilkanaście prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.


Wystawa koncentruje się na zjawiskach społecznych i kulturowych mających miejsce w Polsce po 1989 roku. Kurator wystawy, Jarosław Lubiak, zaplanował ekspozycję w taki sposób, aby za pośrednictwem zaprezentowanych dzieł opowiedzieć jak najwięcej o Polsce i Polakach. Wystawa zakłada, że uniwersalny język sztuki może przekazać odbiorcom z innej kultury zarówno treść, jak i przeżycia. Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING doskonale wpisuje się w założenia wystawy. Składa się z prac tworzonych po upadku komunizmu. Jednym z ważnych wątków wystawy jest problematyka krajobrazu oraz pejzażu urbanistycznego, które są świetnie ilustrowane przez m.in. pracę Zbigniewa Libery poruszającą problem nieładu estetycznego w przestrzeni publicznej oraz minimalistyczne rzeźby Michała Budnego odzwierciedlające osobistą reakcję artysty na przestrzeń miasta.

 

Na wystawie zaprezentowano 14 prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING: malarstwo Wilhelma Sasnala (Bez tytułu (Księżyc)), Edwarda Dwurnika (Plac Trzech Krzyży), Rafała Bujnowskiego (trzy prace z serii Graboszyce), Jakuba Juliana Ziółkowskiego (dwie prace Bez tytułu), Roberta Maciejuka (Bez tytułu (Kolargol)) oraz Piotra Janasa (Włosy, ramię, rama) oraz fotografie Zofii Kulik (Wspaniałość siebie IIIb), Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi (Plac Inwalidów) i Zbigniewa Libery (La Vue). Na wystawie można również zobaczyć grafikę Jerzego Nowosielskiego (Bez tytułu (sygn. XIIIXV) abstrakcja niebieska) oraz rzeźby Michała Budnego (Kompozycja miejska).

 

Organizatorami wystawy Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym są Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz łódzkie Muzeum Sztuki. Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki współczesnej nie tylko w Chinach, ale także w tej części Azji. Wystawa zakończy się 21 czerwca 2015 r.

Fundacja Sztuki Polskiej ING rozpoczęła działalność w 2000 r. i do tej pory zgromadziła kolekcję liczącą 159 prac. W kolekcji znajdują się dzieła zarówno uznanych artystów, jak i młodych twórców polskiej sztuki współczesnej, powstałe po 1989 r. W ostatnim czasie do kolekcji dołączono prace Magdaleny Starskiej, Jakuba Woynarowskiego, Natalii Załuskiej oraz Katarzyny Przezwańskiej.

 

Więcej informacji na http://www.ingart.pl/

Źródło: ING Bank Śląski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.