Strona główna Wiadomości Kolejny projekt współfinansowany przez PKO BP rozpoczyna działalność

Kolejny projekt współfinansowany przez PKO BP rozpoczyna działalność

Kolejny projekt współfinansowany przez PKO BP rozpoczyna działalność

PKO Bank Polski współfinansował projekt budowy farmy wiatrowej w Kukini w ramach ubiegłorocznego projektu finansowania dwóch odrębnych, lądowych farm wiatrowych. Farma może rocznie produkować energię o mocy 138 GWh. Przy średnim rocznym zapotrzebowaniu na energię gospodarstwa domowego rzędu 2 800 kWh/rok może zaspokoić zapotrzebowanie na prąd ponad 49 tys. gospodarstw.

Zespół elektrowni wiatrowych Kukinia o całkowitej mocy nominalnej 54 MW zlokalizowany jest na obszarze gminy Ustronie Morskie. Zakończona przed planowanym terminem budowa, podzielona była na dwie fazy, tj. pierwszą obejmującą budowę 14 turbin oraz drugą obejmującą budowę 9 turbin.

Ponadto PKO Bank Polski w ramach całości projektu w ubiegłym roku udostępnił kredyt na refinansowanie działającej już farmy wiatrowej w Tychowie.

Właścicielem i operatorem farm w Tychowie i Kukini jest spółka Megawatt OMS, której udziałowcami są Fundusz Marguerite wraz z RP Global, austriacką grupą inwestującą w energię odnawialną (udziały rozkładają się odpowiednio 49,99 proc. i 50,01 proc.). Dodatkowo PKO Bank Polski i EBOiR udzieliły Spółce kredytu w wysokości 554,5 mln złotych na realizację tych inwestycji. Projekt związany z farmą w Kukini i Tychowie jest jednocześnie pierwszą w Polsce inwestycją funduszu Marguerite, w który Bank jest zaangażowany kapitałowo jako jeden z tzw. „core sponsorów”.

Produkcja energii z elektrowni wiatrowych stanowi czyste, tzw. „zero-emisyjne” źródło wytwarzania energii, w związku z czym pozwala na uniknięcie emisji dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Łączna moc obu elektrowni wynosi 104 MW.

Na całym polskim rynku zainstalowanych jest obecnie 2 644,898 MW działającej, odnawialnej energii wiatrowej. PKO Bank Polski jest czołowym bankiem finansującego energetykę odnawialną z około 20 proc. udziałem w rynku.

Fundusz Margeurite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) jest pierwszym w historii Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych opartego o konsensus czołowych instytucji finansowych i rządów krajów pod egidą liderów najważniejszych instytucji wspólnotowych – Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Co więcej, obie te instytucje zdecydowały się na kapitałowe wsparcie przedsięwzięcia, podkreślając tym samym jego istotną rolę w dalszym rozwoju wspólnoty i realizacji celów inwestycyjnych Funduszu Marguerite. Strategia Funduszu przewiduje finansowanie inwestycji sektora energetycznego i transportowego we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

PKO Bank Polski jest jednym z głównych akcjonariuszy funduszu, mającym status tzw. „core sponsora”, z zaangażowaniem 100 mln euro. Pozostali udziałowcy strategiczni Funduszu to wiodące narodowe instytucje finansowe: Caisse des Dépots et Consignations (CDC) – (Francja), Cassa Depositi e prestiti (CDP) – (Włochy), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – (Niemcy) Instituto de Credito Oficial (ICO) – (Hiszpania) oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.