Jubileusz 200-lecia UW w PKO Banku Polskim

Uniwersytet Warszawski ma już 200 lat! Z okazji jubileuszu, w centrali Banku do 31 sierpnia br. będzie można oglądać okolicznościową wystawę – „Dwa stulecia. Dobry początek”.


Jubileuszowa wystawa stanowi obrazowy przegląd ważnych dla historii uczelni wydarzeń. Ekspozycja, na którą składa się 36 archiwalnych plansz prezentowana była już w Bibliotece m.st. Warszawy, w Sejmie RP oraz na Stadionie Narodowym, a wersja polsko-hiszpańska przygotowywana jest dla ambasad RP w Peru czy Meksyku.

 

PKO Bank Polski od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, m.in. przy organizacji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a od czterech lat na facebookowym profilu organizuje konkurs dostępny dla wszystkich. Jego uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności oraz zdobyć dodatkowe, ufundowane przez Bank, nagrody. Zwycięstwo w organizowanej przez Uniwersytet Warszawski Olimpiadzie to przepustka na wymarzoną uczelnię i lepszy start w karierze.

 

Od 2011 roku Bank wspiera i trzyma kciuki za drużynę Uniwersytetu Warszawskiego startującą w  Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W tym roku studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki zajęli 5 miejsce w 40. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Tajlandii. Wcześniej, zdobyli złoto w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej i było to 14 zwycięstwo reprezentacji tej uczelni w mistrzostwach regionalnych.

 

Uniwersytet Warszawski to jedna z największych uczelni w Polsce, wysoko plasująca się w światowych rankingach. W ciągu 200 lat studiowała tu niezliczona rzesza osób, wśród których nie brakuje artystów, naukowców, mężów stanu, a nawet 5 laureatów Nagrody Nobla, m.in. w dziedzinie literatury – Henryk Sienkiewicz i ekonomii – Leonid Hurwicz. Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I wydanego 19 listopada 1816 r. W momencie utworzenia Uniwersytet składał się z pięciu wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarskiego, Filozoficznego, Teologicznego oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Po kilku latach działalności było tu ok. 800 studentów. Dziś społeczność uniwersytecką tworzy ponad 58 tys. osób, czyli prawie tyle, ile jest mieszkańców Łomży czy Pruszkowa. Wystawa podkreśla znaczenie uczelni dla historii naszego kraju a jej tytuł „Dwa stulecia. Dobry początek” jest zapowiedzią realizacji kolejnych, ambitnych i odważnych planów.

Źródło: PKO Bank Polski

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.