Strona główna Wiadomości Jak wybrać najlepsze OC i AC?

Jak wybrać najlepsze OC i AC?

Jak wybrać najlepsze OC i AC?

AC OCWybór ubezpieczenia komunikacyjnego to nie tylko niska składka polisy. To przede wszystkim odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej – dobrany w taki sposób, by uniknąć finansowych skutków nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Jak zatem wybrać najlepsze ubezpieczenia komunikacyjne?

Kalkulacja OC i AC jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na wybór optymalnego rozwiązania ubezpieczeniowego. Takiego, które będzie dobrane pod kątem odpowiedniej wysokości składki oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Wybieraj OC z najniższą składką

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC, tak naprawdę nie ma w tym przypadku wielkiej filozofii. Wystarczy kierować się tylko ceną, by podjąć rozsądną decyzję. Dlaczego?

Warto mieć świadomość, że OC – jako polisa obowiązkowa – regulowana jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami, zakres polisy oraz maksymalna wysokość sum gwarancyjnych jest jednakowa dla każdej firmy ubezpieczeniowej. W praktyce oznacza to więc, że kierowca płacący najwyższą składkę i kierowca płacący najniższe OC objęci są taką samą ochroną ubezpieczeniową. Nie ma więc sensu przepłacać.

W przypadku AC kieruj się zakresem polisy

Tylko wybór OC można sprowadzić do kierowania się wysokością składki. W przypadku ubezpieczenia autocasco wybór nie jest już tak oczywisty. Cena jest bowiem kwestią drugorzędną. Liczy się przede wszystkim zakres polisy.

Chcąc mieć pewność, że kalkulacja OC i AC zapewni optymalną ochronę ubezpieczeniową, należy określić zdarzenia, które autocasco ma obejmować. Czy ma to być tylko ochrona w razie zderzenia pojazdów? A może także ochrona w razie uszkodzenia auta na skutek działania sił przyrody? A może ma obejmować kradzież i akty wandalizmu? Im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym wyższej składki należy się spodziewać. W zamian można jednak otrzymać pełną ochronę, dającą większą pewność poruszania się pojazdem po drodze.

OC i AC taniej w pakiecie?

Wybierając obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, warto rozważyć zakup polis w pakiecie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe zniżki dla klientów wykupujących zarówno OC i AC.

Wysokość składki można jeszcze dodatkowo obniżyć, gdy kierowca zdecyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, choćby o polisę NNW. W wielu przypadkach wykupienie OC i AC w pakiecie oznacza darmowy pakiet Assistance.

Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z OWU

Chcąc mieć pewność, że wybór OC i AC to dobra decyzja, przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Będą tam zawarte wszystkie informacje dotyczące polis, uwzględniające między innymi obowiązujące ubezpieczyciela wyłączenia, wysokość udziału własnego w szkodzie czy wartość franszyzy integralnej. Warto z takimi informacjami się zapoznać, by w razie zdarzenia nie rozczarować się, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.