Jak wybrać najlepsze OC i AC?

AC OCWybór ubezpieczenia komunikacyjnego to nie tylko niska składka polisy. To przede wszystkim odpowiedni zakres ochrony ubezpieczeniowej – dobrany w taki sposób, by uniknąć finansowych skutków nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Jak zatem wybrać najlepsze ubezpieczenia komunikacyjne?

Kalkulacja OC i AC jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na wybór optymalnego rozwiązania ubezpieczeniowego. Takiego, które będzie dobrane pod kątem odpowiedniej wysokości składki oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Wybieraj OC z najniższą składką

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC, tak naprawdę nie ma w tym przypadku wielkiej filozofii. Wystarczy kierować się tylko ceną, by podjąć rozsądną decyzję. Dlaczego?

Warto mieć świadomość, że OC – jako polisa obowiązkowa – regulowana jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisami, zakres polisy oraz maksymalna wysokość sum gwarancyjnych jest jednakowa dla każdej firmy ubezpieczeniowej. W praktyce oznacza to więc, że kierowca płacący najwyższą składkę i kierowca płacący najniższe OC objęci są taką samą ochroną ubezpieczeniową. Nie ma więc sensu przepłacać.

W przypadku AC kieruj się zakresem polisy

Tylko wybór OC można sprowadzić do kierowania się wysokością składki. W przypadku ubezpieczenia autocasco wybór nie jest już tak oczywisty. Cena jest bowiem kwestią drugorzędną. Liczy się przede wszystkim zakres polisy.

Chcąc mieć pewność, że kalkulacja OC i AC zapewni optymalną ochronę ubezpieczeniową, należy określić zdarzenia, które autocasco ma obejmować. Czy ma to być tylko ochrona w razie zderzenia pojazdów? A może także ochrona w razie uszkodzenia auta na skutek działania sił przyrody? A może ma obejmować kradzież i akty wandalizmu? Im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, tym wyższej składki należy się spodziewać. W zamian można jednak otrzymać pełną ochronę, dającą większą pewność poruszania się pojazdem po drodze.

OC i AC taniej w pakiecie?

Wybierając obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, warto rozważyć zakup polis w pakiecie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe zniżki dla klientów wykupujących zarówno OC i AC.

Wysokość składki można jeszcze dodatkowo obniżyć, gdy kierowca zdecyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, choćby o polisę NNW. W wielu przypadkach wykupienie OC i AC w pakiecie oznacza darmowy pakiet Assistance.

Przed podpisaniem umowy zapoznaj się z OWU

Chcąc mieć pewność, że wybór OC i AC to dobra decyzja, przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Będą tam zawarte wszystkie informacje dotyczące polis, uwzględniające między innymi obowiązujące ubezpieczyciela wyłączenia, wysokość udziału własnego w szkodzie czy wartość franszyzy integralnej. Warto z takimi informacjami się zapoznać, by w razie zdarzenia nie rozczarować się, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.