Igrzyska w Rio de Janeiro 2016 – nowe monety okolicznościowe NBP

We wtorek 26 lipca Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną i złotą monetę okolicznościową upamiętniającą historyczne występy polskiej reprezentacji na letnich olimpiadach.

Debiut Polski na letnich igrzyskach olimpijskich miał miejsce w Paryżu, w 1924 roku. Reprezentanci naszego kraju uczestniczyli odtąd we wszystkich edycjach tego wydarzenia, za wyjątkiem rozgrywanej w Los Angeles w 1984 roku. – Na igrzyskach letnich nasi sportowcy zdobyli łącznie 271 medali – przypomina Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii –organizatora igrzysk w 2016 roku, a na rewersie symbol Polskiego Symbolu Olimpijskiego – postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory. Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody. Projektantem monet „Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” jest Robert Kotowicz. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze numizmatycznym.

„Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” jest kolejną już monetą upamiętniającą występ polskich sportowców. W 2014 roku NBP wyemitował srebrną i złotą monetę „Polska Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014”. Przy tej okazji wprowadzona do obiegu została również moneta o nominale 2 zł.

Monety znajdą się w sprzedaży 26 lipca. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 115 zł, a złotej dwustuzłotówki 3100 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 30 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Kolejna emisja wartości kolekcjonerskich planowana jest na 14 września. Do obiegu zostanie wprowadzona kolejna moneta z serii „Polscy Malarze XIX/XX w.” z wizerunkiem Olgi Boznańskiej – malarki i portrecistki.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

 

Narodowy Bank Polski

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.