Strona głównaWiadomościIFC oraz BZ WBK wspierają zielone inwestycje w Polsce

IFC oraz BZ WBK wspierają zielone inwestycje w Polsce

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC), wchodząca w skład Grupy Banku Światowego, zainwestuje 137 milionów euro w zielone obligacje wyemitowane przez Bank Zachodni WBK (BZ WBK). Dzięki temu Bank powiększy swój kapitał i zwiększy możliwości finansowania projektów środowiskowych.

 

Jest to pierwsza emisja zielonych obligacji wyemitowana w Polsce przez bank komercyjny. W ubiegłym roku emisję takich obligacji przeprowadziło polskie Ministerstwo Finansów. Międzynarodowa organizacja na rzecz upowszechniania zielonego finansowania – Climate Bonds Initiative – podkreślała wówczas, że jest to pierwsza emisja zielonych obligacji skarbowych na świecie. Dzięki współpracy z IFC, BZ WBK znacznie powiększy swój istniejący portfel inwestycji w odnawialną energetykę, zielone budownictwo czy zieloną technologię.

 

„Nasza współpraca z IFC rozpoczęła się w 2016 r., kiedy podpisaliśmy umowę pożyczki dla naszej spółki leasingowej. Fundusze te wspierają rozwój klientów z sektora MŚP i przedsiębiorczość kobiet w Polsce. Nowa transakcja potwierdza, że kwestie środowiskowe mają również duże znaczenie dla Banku Zachodniego WBK. Cieszymy się, że możemy współpracować w tym projekcie z IFC, światowym ekspertem w obszarze finansowania inwestycji ekologicznych” – mówi Maciej Reluga, członek zarządu Banku Zachodniego WBK kierujący Pionem Zarządzania Finansami.

 

Polska w znacznym stopniu wspiera zielone projekty – jest jednym z 10 krajów Unii Europejskiej, które najwięcej inwestują w efektywność energetyczną. Jednakże brak dedykowanych produktów finansowych oraz niechęć do podejmowania ryzyka ograniczają rozwój zielonego finansowania. Dzięki wsparciu IFC, BZ WBK będzie mógł grać kluczową rolę na polskim rynku zielonych inwestycji.

 

“Priorytetem IFC w zakresie zielonego finansowania jest wspieranie klientów, którzy już są obecni na tym rynku. Dlatego też BZ WBK, z zaawansowaną strategią na rzecz zielonego finansowania oraz planami dalszej ekspansji na tym rynku, jest dla nas świetnym partnerem. To powinno dać impuls do dalszego rozwoju tego rynku w Polsce” – powiedział Tomasz Telma, dyrektor IFC na Europę i Azję Środkową.

 

Działania na rzecz ochrony klimatu są jednym z podstawowych celów IFC. Dotychczas IFC zainwestowała 15,3 miliarda dolarów w długoterminowe projekty finansujące odnawialną energię, projekty promujące efektywność energetyczną, ekologiczne rolnictwo, zielone budownictwo oraz inteligentne rozwiązania dla miast. Oprócz tego IFC pomogła zmobilizować 10,1 miliarda dolarów kapitału na cele środowiskowe, pochodzącego od innych inwestorów.

 

IFC rozpoczęła działalność w Polsce ponad 25 lat temu. Od tamtego czasu sfinansowała szereg projektów w sektorach: budowlanym, turystycznym, finansowym i innych. Obecnie, zgodnie ze Strategią Grupy Banku Światowego dla Polski, IFC ułatwia firmom finansowanie, udostępniając potrzebny kapitał lub wspierając pozyskiwanie finansowania od innych inwestorów, w tym także od Unii Europejskiej, a także wspiera rozwój polskich firm za granicą.

 

Źródło: BZ WBK

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular