Grupa PKO BP niekwestionowanym liderem w sektorze bankowym

Ponad 200 miliardów zł – to wartość portfela kredytów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw na koniec listopada 2016 roku w PKO Banku Polskim. Systematycznie rośnie wielkość portfela, poprawia się również jego jakość.


– PKO Bank Polski jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego, posiada największy portfel kredytowy i także w największym stopniu finansuje polską gospodarkę. Celem PKO Banku Polskiego na obecny rok jest wykorzystanie dobrej koniunktury na rynku kredytów i utrzymanie dotychczasowych, wysokich udziałów w poszczególnych jego kategoriach – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

 

Partner polskich firm


PKO Bank Polski zapewnia kompleksowe rozwiązania odpowiadając na indywidualne potrzeby firmy, biorąc pod uwagę jej wielkość, branżę oraz aktualny etap rozwoju. Bank zapewnia klientom profesjonalne narzędzia, które umożliwiają prowadzenie działalności w najmniej skomplikowany sposób oraz analizuje oczekiwania rynku i dostosowuje bieżącą ofertę produktów i jakość usług, tak aby jak najlepiej sprostać rosnącej konkurencji oraz zaspokoić potrzeby zarówno kredytowe, jak i pozakredytowe. Dobrym przykładem takiej współpracy jest udzielony w konsorcjum z BGK w październiku 2016 roku kredyt inwestycyjny na budowę fabryki płyt wiórowych dla Grupy FABRYK MEBLI „FORTE”. Kredyt o wartości 140 milionów euro pozwoli na wybudowanie do października 2018 roku nowoczesnego, suwalskiego zakładu zatrudniającego 300 osób.

 

Bank konsekwentnie wdraża też strategię polegającą na wspieraniu polskich przedsiębiorstw działających na rynku światowym oraz takich, które aspirują do rozwoju międzynarodowego. W ramach tej strategii uruchomiony został jesienią 2015 roku oddział Banku we Frankfurcie, skierowany na obsługę polskich firm prowadzących działalność za zachodnią granicą. W ofercie niemieckiego oddziału znajduje się pełna oferta usług i produktów dla klientów korporacyjnych. Kolejny oddział korporacyjny zostanie uruchomiony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2017 roku w Pradze.

 

Bank obsługuje 15 tysięcy klientów korporacyjnych i strategicznych.

 

Lider rynku kredytów hipotecznych


PKO Bank Polski jest beneficjentem trendów na rynku kredytów hipotecznych, konsekwentnie podwyższając swój udział w tym rynku. Z danych prezentowanych przez Związek Banków Polskich wynika, że w listopadzie 2016 roku co trzeci kredyt hipoteczny udzielony został przez PKO Bank Polski. Dzięki poprawie jakości portfela mieszkaniowego, udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości spadł na koniec 3 kw. 2016 roku do poziomu 2,5 proc.

 

Kredyt „Własny Kąt hipoteczny” to produkt od lat doceniany zarówno przez klientów Banku, jak i ekspertów. Świadczą o tym czołowe miejsca, które produkt zajmuje w rankingach m.in. konkursie „Złoty Bankier 2015”.

 

Wzrost portfela dzięki poprawie zarządzania kapitałem


Szybkiemu wzrostowi portfela kredytowego PKO Banku Polskiego sprzyjało wdrożenie w 2015 roku programu optymalizacji kapitału. Podjęte działania objęły m.in. zwiększenie wagi absorpcji kapitału w systemach motywacyjnych, poprawę jakości danych, koncentrację na segmentach o niższym wymogu kapitałowym czy wdrożenie zaawansowanego podejścia do alokacji kapitału. Celem podjętych działań była redukcja RWA (aktywa ważone ryzykiem) o blisko 10 mld zł oraz poprawa miar adekwatności kapitałowej. Dzięki temu możliwe było uwolnienie kapitału potrzebnego na przyspieszenie akcji kredytowej. PKO Bank Polski kontynuuje także systematyczne zmniejszanie kosztów ryzyka portfela kredytowego, które na koniec trzeciego kwartału 2016 r. wyniosły 72 pb. i były o 32 pb. niższe niż jeszcze dwa lata wcześniej, co korzystnie wpływało na kształtowanie oferty cenowej udzielanych kredytów.

Źródło: PKO Bank Polski

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.