Grupa Idea Banku konsoliduje biznes leasingowy

Grupa Idea Banku przeprowadziła dwie transakcje, których przedmiotem są akcje spółek leasingowych. Idea Leasing, odkupił od LC Corp BV 25% akcji Getin Leasing za cenę 100 mln PLN zwiększając swoje zaangażowanie w tej spółce do 100%.

 


Jednocześnie Idea Bank sprzedał LC Corp BV 25,01% akcji Idea Leasing za cenę 107,5 mln PLN, zmniejszając swój udział do 74,99%. Zysk z tej transakcji wyniósł 80 mln PLN na poziomie jednostkowym oraz 92 mln PLN na poziomie skonsolidowanym. Powiększy on wynik Banku i Grupy za III kwartał br. Przeprowadzone transakcje spowodują docelowo wzrost współczynnika adekwatności kapitałowej w ujęciu jednostkowym o 0,6 pkt. proc., a w ujęciu skonsolidowanym o 1,6 pkt. proc.

 

– Zwiększenie udziałów w Getin Leasing do 100% pozwoli na połączenie tej spółki z Idea Leasing. Efektem tego połączenia będzie konsolidacja biznesów leasingowych Grupy Idea Banku i powstanie jednej z największych firm leasingowych w Polsce i Europie Środkowej. Rynek leasingowy w Polsce jest w rozkwicie, rosnąc o 12% w skali roku. Uzyskane dodatkowo synergie przychodowe i kosztowe pozwolą na umocnienie pozycji rynkowej i wzrost wyników finansowych połączonego podmiotu – informuje Aneta Skrodzka-Książek, członek zarządu Idea Banku odpowiedzialna za proces konsolidacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, synergie kosztowe szacowane są na kwotę 40-80 mln PLN. Pojawią się one w takich obszarach jak IT, operacje i procesy wewnętrzne. Połączone spółki Getin Leasing oraz Idea Leasing mogą generować łączny zysk przekraczający 100 mln PLN.

 

Przypomnijmy, że Grupa Idea Banku sfinalizowała zakup 75% akcji spółki Getin Leasing w sierpniu 2016 roku za cenę 292 mln PLN. W spółce Idea Leasing została natomiast zintegrowana działalność leasingowa po sfinalizowanym w połowie 2014 r. przejęciu VB Leasing. Idea Leasing działa w dwóch segmentach rynku: leasingowym oraz zarządzania flotą, przy czym jej działalność koncentruje się przede wszystkim na finansowaniu zakupu ciężkich pojazdów oraz maszyn i urządzeń. Getin Leasing prowadzi natomiast działalność w trzech segmentach: leasingu i sprzedaży kredytów samochodowych, zarzadzania flotą oraz ubezpieczeń, koncentrując się na finansowaniu zakupu samochodów osobowych.

 

Finansowanie leasingu stanowi obecnie 40% portfela kredytowego Grupy Idea Banku. Jest to poziom zapewniający odpowiednią dywersyfikację portfela i Grupa planuje utrzymać go w przyszłości.

 

Połączone spółki Getin Leasing oraz Idea Leasing będą niekwestionowanym liderem rynku finansowania zakupu pojazdów z łączną sprzedażą na poziomie 3,1 mld PLN w I półroczu 2017 r. Całkowita wartość wyleasingowanego przez obydwie spółki mienia wyniosła w I półroczu 3,75 mld PLN, co daje im drugie miejsce na rynku leasingu w Polsce.

Źródło: Idea Bank

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.