Strona główna Wiadomości Grupa BOŚ odnotowuje stratę na poziomie 60 mln zł

Grupa BOŚ odnotowuje stratę na poziomie 60 mln zł

Grupa BOŚ odnotowuje stratę na poziomie 60 mln zł

Porządkowanie starego portfela kredytów udzielonych na farmy wiatrowe wpłynęło na obniżenie wyniku finansowego Grupy BOŚ za 2016 r. Utworzone przez Grupę odpisy dotyczą w szczególności projektów wiatrowych wspieranych przez Bank i jego spółki zależne w latach 2014-15.

 

– Podjęta przez Zarząd BOŚ decyzja odnośnie portfela kredytowego farm wiatrowych ma istotne znaczenia dla całego procesu restrukturyzacji Banku, przygotowując bazę do osiągania przyszłych wyników zgodnie z celami wyznaczonymi w naszej strategii – podkreśla Stanisław Kluza, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. – Pracujemy na rzecz przyszłości, naprawiamy przeszłość – tak można opisać działania prowadzone w BOŚ – dodaje.


Łączny poziom odpisów Grupy BOŚ z tytułu utraty wartości kredytów i aktywów finansowych w 2016 r. wyniósł 208,8 mln zł. W kwocie tej 97,9 mln zł dotyczy portfela kredytowego farm wiatrowych, co oznacza wzrost o 91,6 mln zł w stosunku do 2015 r. Natomiast portfel pozostałych rezerw utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2015 roku (wzrost o 3,1 mln zł).

– Finansowanie inwestycji wiatrowych było istotnym wyróżnikiem działań Grupy BOŚ w przeszłości przed 2016 r., w szczególności w latach 2014 – 2015. Znaczna koncentracja portfela kredytowego w tym sektorze szła wówczas parze z rosnącym ryzykiem takich inwestycji, wzrostem niepewności biznesowej co do przyszłej koniunktury w branży – na co kilkakrotnie zwracała uwagę w minionych latach agencja ratingowa Fitch – zaznacza Stanisław Kluza.

 

Utworzenie odpisów na kredyty udzielone na inwestycje wiatrowe to efekt ostrożnościowego i zarazem odpowiedzialnego podejścia obecnego Zarządu BOŚ w niepewnej sytuacji rynkowej tego sektora. Co istotne, Bank zdecydował się na taki krok pomimo braku, na dzień 31 grudnia 2016 r., zaległości w obsłudze zobowiązań przez inwestorów posiadających farmy wiatrowe.

 

Konieczność zniwelowania potencjalnych ryzyk związanych z ewentualnym rozwojem negatywnego scenariusza w sektorze farm wiatrowych, a co za tym idzie utworzenie odpisów, obniżyło wynik finansowy Grupy BOŚ za 2016 r. Wykazana przez Grupę strata netto wyniosła 60,1 mln zł.

 

– Należy podkreślić, że bez uwzględniania odpisów w segmencie farm wiatrowych Grupa BOŚ zamknęłaby 2016 rok ponad 31 mln zyskiem netto – zaznacza Stanisław Kluza.

Intensywne działania sanacyjne zostały uruchomione w BOŚ już w I połowie 2016 r. W efekcie prowadzonej restrukturyzacji i skutecznego wdrażania przez nowy Zarząd Ramowej Strategii Rozwoju BOŚ na lata 2016 – 2020 doszło do istotnej poprawy sytuacji finansowej Banku na poziomie operacyjnym. Wynik odsetkowy Grupy BOŚ wzrósł z ok. 261 mln zł do ok. 309 mln zł. Efekty przyniosły także prace związane z odbudową zyskowności produktów oraz redukcją kosztów ogółem – o 50 mln zł.

 

Łączny współczynnik wypłacalności Grupy na koniec 2016 r. ukształtował się na bezpiecznym poziomie 14,28 proc. wobec 12,10 proc. po 12 miesiącach 2015 r. Współczynnik Tier 1 na koniec minionego roku sięgnął 11,37 proc. wobec 9,13 proc. na koniec 2015 r.

Line 3

Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ S.A.) rozpoczął działalność w 1991 r. Jest bankiem specjalizującym się we wspieraniu przedsięwzięć i działań na rzecz ochrony środowiska. BOŚ S.A. należy do 20 największych banków w Polsce. Od 1997 r. jego akcje są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.