Strona główna Wiadomości DnB NORD bankiem korporacyjnym. Część detaliczna sprzedana

DnB NORD bankiem korporacyjnym. Część detaliczna sprzedana

DnB NORD bankiem korporacyjnym. Część detaliczna sprzedana

W miniony weekend DnB NORD zrealizował ostatni etap sprzedaży części detalicznej do Getin Noble Banku, migrując blisko 28 tys. klientów. Bank nadal będzie obsługiwał klientów indywidualnych mających kredyty hipoteczne oraz klientów, którzy nie zdecydowali się na zmianę banku

 

Zgodnie z nową strategią DnB NORD – jako specjalistyczny bank korporacyjny – skoncentruje się na współpracy z dużymi firmami działającymi w sektorach o największym potencjale rozwojowym.

 

Ważnym krokiem w kierunku zmiany strategii był ostatni weekend, w trakcie którego bank przeprowadził operację techniczną migracji klientów, którzy wyrazili zgodę na zmianę banku (klienci indywidualni nie posiadający kredytów hipotecznych, małe i średnie przedsiębiorstwa, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe). Bank przeniósł do Getin Noble Banku łącznie: 2,3 mld zł depozytów i 860 mln zł kredytów.

 

Od dzisiaj pełną obsługę 28 tys. byłych klientów DnB Nord prowadzi już Getin Noble Bank. Swój szyld – zgodnie z założeniami transakcji – zmienia również 37 dotychczasowych oddziałów banku. Przy DnB NORD pozostaje placówka w Warszawie przy ul. Postępu 15C.

 

Niezależnie od transakcji, którą DnB NORD zawarł z Getin Noble Bankiem, bank ten nadal będzie obsługiwał  klientów detalicznych posiadających kredyty hipoteczne (ok. 11 tys.) oraz tych, którzy nie zdecydowali się na zmianę banku.  DnB NORD będzie wywiązywał się ze wszystkich zobowiązań i prowadził bieżącą obsługę klientów, ale – przez wzgląd na nowy profil działania – nie zaoferuje im nowych produktów i usług. Do dyspozycji tych klientów pozostanie placówka w Warszawie przy ul. Postępu 15C oraz bankowość internetowa i telefoniczna. Aby obniżyć koszty spłaty rat kredytów walutowych, bank nie będzie pobierał od klientów indywidualnych opłaty za przelewy przychodzące w walutach obcych (standardowa opłata dla tego typu transakcji w przypadku pokrycia jej przez beneficjenta wynosi 15 zł).

 

W centrum uwagi DnB NORD pozostaną klienci korporacyjni – firmy o rocznych obrotach pow. 80 mln zł oraz sektor publiczny. Bank już w 2012 roku sukcesywnie powiększał bazę tzw. docelowych klientów. Jako specjalistyczny bank korporacyjny DnB NORD nastawiony jest na klientów z wybranych branż, takich jak m.in.: energetyka i paliwa (z naciskiem na OZE), TMT (Technologie, Media, Telekomunikacja), sektor motoryzacyjny, publiczny, detaliczny. Właśnie w tych sektorach bank ma największe kompetencje, wyróżnia się fachową wiedzą, jest w stanie oferować wsparcie doradcze będące elementem finansowania.

 

DnB NORD może pochwalić się dużym doświadczeniem w obsłudze wybranych branż. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii (w Polsce wsparł budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 102 MW; na całym świecie banki z Grupy DNB sfinansowały takie projekty o łącznej wartości 3223 mln EUR oraz mocy 1550 MW). Bank specjalizuje się również w średnio- i długoterminowym finansowaniu nakładów inwestycyjnych w branży TMT, jak również finansowaniu fuzji i przejęć realizowanych w tym sektorze (udział w największych transakcjach na rynku telekomunikacyjnym i mediowym, które miały miejsce w ostatnich kilku latach w Polsce; Grupa DNB finansuje największe transakcje TMT na świecie). DNB NORD jako jeden z pierwszych zaczął finansować samorządy lokalne (ponad 1400 zrealizowanych projektów); wypracował sobie znaczącą pozycję wśród banków – emitentów obligacji komunalnych (245 programów emisji obligacji komunalnych).

 

Pomimo że bank prowadzi działania restrukturyzacje związane ze sprzedażą części detalicznej, osiąga dodatnie wyniki finansowe; pierwszy kwartał 2013 roku zamknął wynikiem netto na poziomie 6,9 mln zł. Możliwości dalszego rozwoju zapewnia DnB NORD mocna baza kapitałowa poparta bezpiecznym poziomem płynności. Na koniec marca tego roku jego współczynnik wypłacalności wyniósł 13,99 proc.; kapitały własne osiągnęły poziom 1,4 mld zł, a suma bilansowa 12 mld zł. Wsparcie finansowe zapewnia polskiemu bankowi norweski właściciel. W 2012 roku zasilił jego kapitał akcyjny łączną kwotą 552 mln zł.

Źródło: DnB Nord

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.