Strona głównaWiadomościDecyzje Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKO BP

Decyzje Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKO BP

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego przyjęło rekomendację Zarządu Banku dotyczącą podziału zysku. Na dywidendę zostanie przeznaczone 61,12 proc. zysku netto za 2012 rok oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, czyli 1,80 zł na jedną akcję. WZA zdecydowało także o zmianach w składzie Rady Nadzorczej.
 
Decyzja WZA jest zgodna z nową polityką dywidendy PKO Banku Polskiego dostosowaną do ładu regulacyjnego i otoczenia gospodarczego ogłoszoną w kwietniu ubiegłego roku. Zakłada ona stabilne realizowanie w długim terminie wypłat z zysku dla akcjonariuszy w kwocie nadwyżki kapitału powyżej przyjętych minimalnych wskaźników wypłacalności z zachowaniem niezbędnego bufora kapitałowego. Ponadto PKO Bank Polski spełniał wszystkie kryteria umożliwiające rekomendację wypłaty dywidendy w maksymalnej kwocie, określonej przez KNF.
 
Bank jest uprawniony do wypłaty dywidendy z zysku netto za 2012 rok, który wyniósł 3,6 mld zł oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych w kwocie 88,5 mln zł. Ponadto PKO Bank Polski wypłaca dywidendę regularnie, w każdym roku od momentu debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2004 roku, co świadczy o silnych fundamentach i wysokich wynikach finansowych. Stopa dywidendy z zysków 2012 roku dla akcjonariuszy wynosi 5 proc.
 
– Po raz kolejny akcjonariusze podzielają rekomendację Zarządu i Rady Nadzorczej, co do podziału zysku. Cieszy mnie, że zaproponowany poziom dywidendy uznali za zadawalający, gdyż pozwala on nie tylko utrzymać wskaźniki wypłacalności na wymaganym poziomie, ale i zapewnić środki na stabilny rozwój Banku – podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
 
Dzień dywidendy został ustalony na 19 września 2013 roku, wypłata dywidendy nastąpi 4 października 2013 roku.

Walne Zgromadzenie zdecydowało także o zmianach w składzie Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego. Powołana Elżbieta Mączyńska – Ziemacka zastąpiła odwołanego Jana Bossaka.
 
Elżbieta Mączyńska – Ziemacka jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Katedry Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa, Szkoły Głównej Handlowej. Jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Specjalizuje się w analizie ekonomicznej, finansach i wycenie przedsiębiorstw oraz nieruchomości.
 
Podczas Walnego Zgromadzenia zatwierdzone zostały sprawozdania finansowe Banku i Grupy Kapitałowej, Zarządu z działalności oraz Rady Nadzorczej za 2012 rok. Udzielono również absolutorium wszystkim członkom władz Banku za ubiegły rok.

Źródło: PKO Bank Polski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular