Strona główna Wiadomości Centrum Finansowe Banku BPS po 5 latach

Centrum Finansowe Banku BPS po 5 latach

Centrum Finansowe Banku BPS po 5 latach

Centrum Finansowe Banku BPS, spółka notowana na NewConnect, działająca głównie na rynku wierzytelności bankowych, obchodzi 5-lecie działalności. Od momentu powstania spółki portfel obsługiwanych wierzytelności wzrósł 6-krotnie, przy średniorocznej stopie wzrostu jego wartości wynoszącej 43,1%. Spółka w każdym kwartale wypracowywała także zyski na wszystkich poziomach.

Od 2008 roku spółka zdecydowanie rozwinęła skalę działalności. Obecnie obsługuje wierzytelności o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Z tego niemal 300 mln zł to wierzytelności zakupione na własny rachunek, 1 mld zł to pakiety obsługiwane na zlecenie, a 200 mln pakiety należności sekurytyzowanych, które spółka obsługuje na podstawie licencji KNF uzyskanej w 2011 r.

 

– Zaczynaliśmy działalności od obsługi głównie wierzytelności na zlecenie. Po pięciu latach 38,2% przychodów generujemy z pakietów własnych, a 14,3% przychodów z obsługi pakietów należących do funduszy sekurytyzacyjnych – mówi Joanna Nowicka-Kempny, prezes zarządu Centrum. Spółka specjalizuje się w zarządzaniu bankowymi wierzytelnościami gospodarczymi, ale świadczy także usługi dla podmiotów spoza sektora finansowego, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe, likwidatorzy czy firmy budowlane.

Centrum powstało 3 czerwca 2008 r. na bazie wydzielonego z Banku BPS Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji. Dzięki bankowym korzeniom spółkę charakteryzuje wysoka kultura korporacyjna przekładająca się m.in. na jakość obsługi i efektywność. Centrum zatrudnia niemal 50 osób, a 80% z nich posiada wyższe wykształcenie kierunkowe. Stale rosnąca wydajność operacyjna pozwoliła na zwiększenie średniego obliga wierzytelności obsługiwanych przez jednego pracownika z 7,0 mln zł w 2008 r. do 26,1 mln zł w 2012 r.

Od początku swojej działalności spółka dynamicznie się rozwija, wypracowując bardzo dobre wyniki finansowe, jednocześnie utrzymując marże na wysokim poziomie. – Przekształcenie departamentu Banku BPS w odrębną spółkę było bardzo ważnym momentem w rozwoju naszej działalności. Umożliwiło nam to przede wszystkim zwiększenie efektywności działań i dynamiczny rozwój. Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że w pełni wykorzystaliśmy tę szansę – mówi Joanna Nowicka-Kempny.

W I kw. 2013 r. Centrum wypracowało ponad 3,0 mln zł przychodów i 0,6 mln zł zysku netto. Wypracowane w tym okresie marże są wysokie w porównaniu do spółek z branży – marża operacyjna kształtuje się na poziomie 43,9%, a marża neto na poziomie 21,4%.

– W kolejnych latach chcemy się skupić głównie na rozwoju współpracy z funduszami sekurytyzacyjnymi, rozszerzając działalność w tym zakresie. Planujemy też dalszą rozbudowę portfela własnego – w tym roku chcemy pozyskać wierzytelności o wartości nominalnej co najmniej 50 mln zł. Oczywiście wciąż będziemy świadczyć usługi windykacji na zlecenie i rozszerzać współpracę z instytucjami finansowymi w tym obszarze – zapowiada Joanna Nowicka-Kempny.

Źródło: Bank BPS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.