Strona główna Wiadomości BRE Bank z oceną Standard & Poor’s

BRE Bank z oceną Standard & Poor’s

BRE Bank z oceną Standard & Poor’s

Agencja Standard & Poor’s przyznała rating dla BRE Banku oraz ProgramuEmisji Euroobligacji. Aktualnie bank posiada ratingi dwóch agencji: S&P’s i Fitch Ratings, przyznane na zlecenie, w oparciu o pełny zakres informacji.

6 czerwca 2013 r. agencja Standard & Poor’s Rating Services (S&P’s) przyznała BRE Bankowi następujące oceny ratingowe:

  • długoterminowy rating kredytowy: „BBB+” (w skali ocen od najwyższej: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, R, SD i D; z możliwością dodania znaku „+” lub „-” dla ocen od AA do CCC w celu pokazania relatywnej pozycji w ramach głównych kategorii ratingów);
  • krótkoterminowy rating kredytowy: „A-2″ (w skali ocen od najwyższej: A-1, A-2, A-3, B, C, R, SD i D).

Perspektywa ratingu długoterminowego została oceniona jako negatywna w związku z negatywną perspektywą ratingu dominującego akcjonariusza BRE Banku SA – Commerzbanku AG.

Ponadto agencja S&P’s nadała rating dla Programu Emisji Euroobligacji (EMTN) na poziomie ratingu banku, tj. „BBB+ / A-2″.

Jest to pierwszy rating przyznany przez S&P’s na zlecenie BRE. Dotychczas bank posiadał rating „BBBpi”, oparty na publicznie dostępnych informacjach. Ocena długookresowa BRE Banku jest tylko o jeden poziom niższa od ratingu Polski i ratingu Commerzbanku („A-„).

W uzasadnieniu ratingu BRE Banku agencja S&P’s poinformowała, iż odzwierciedla on „kotwicę” „bbb-” stosowaną dla wszystkich banków komercyjnych w Polsce oraz opinię agencji na temat m.in. adekwatnej pozycji biznesowej BRE Banku, adekwatnej pozycji kapitałowej i dochodowości oraz adekwatnej oceny ryzyka oraz płynności.

Samodzielna ocena banku (stand-alone credit profile – SACP) określona została na poziomie „bbb-„. Pozytywny wpływ na rating długoterminowy banku ma potencjalne wsparcie ze strony Commerzbanku, na jakie w opinii S&P’s mógłby liczyć BRE Bank jako „strategicznie ważna” spółka zależna.

Aktualnie BRE Bank posiada ratingi dwóch agencji: S&P’s i Fitch Ratings przyznane na zlecenie, w oparciu o pełny zakres informacji. Rating agencji Fitch na poziomie A/F1 z pespektywą stabilną został potwierdzony 20 maja br. Ocena wiarygodności kredytowej na poziomie „A” jest jedną z najwyższych, jakie posiadają instytucje finansowe w Polsce (dla porównania rating dla Polski wynosi „A-„).

BRE Bank wypowiedział umowę ratingową z Moody’s Investors Service 28 marca 2013 r. i zaprzestał przekazywania agencji danych dotyczących jego działalności i wyników finansowych. Po obniżce ratingu banku do „Baa3/Prime-3”, dokonanej 29 kwietnia br. w następstwie obniżki ratingu Commerzbanku, zarząd BRE wyraził stanowczą dezaprobatę dla całego procesu ratingowego Moody’s wobec BRE Banku, w którym to procesie od szeregu lat ignorowana jest znacząca poprawa wielu kluczowych wskaźników finansowych banku.

Dodatkowo, 5 czerwca br. BRE Bank zwrócił się do Moody’s z żądaniem wycofania ratingów dla banku i Programu Emisji Euroobligacji – wychodząc z założenia, że rating oparty na cząstkowych informacjach może dezinformować inwestorów.

W ocenie zarządu BRE Banku ratingi nadane przez agencje Fitch oraz S&P’s są obecnie jedynymi, opartymi o pełen zakres informacji finansowej i zarządczej źródłami oceny wiarygodności kredytowej banku.

Źródło: BRE Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.