Strona główna Wiadomości BGK wypłacił 150-miliardową złotówkę ze środków unijnych

BGK wypłacił 150-miliardową złotówkę ze środków unijnych

BGK wypłacił 150-miliardową złotówkę ze środków unijnych

Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił już 150 miliardów złotych ze środków europejskich na realizację projektów unijnych, przy czym tylko w ciągu ostatniego roku wypłacono aż 50 mld złotych. BGK prowadzi obsługę większości płatności unijnych od 2010 roku, dzięki czemu środki trafiają do beneficjentów zdecydowanie szybciej i bez zbędnych formalności.


Od 4 stycznia 2010 r. Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi obsługę większości płatności ze środków europejskich przyznanych Polsce na lata 2007-2013, realizując tym samym przepisy ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. Jednocześnie BGK dokonuje wypłat na rzecz beneficjentów w ramach krajowego współfinansowania z rachunków bankowych tych ministerstw, które powierzyły BGK jego obsługę. Płatności te są dokonywane na podstawie zleceń płatności przesyłanych do BGK przez instytucje wskazane przez Ministerstwo Finansów lub właściwego ministra, tj. instytucje zarządzające, pośredniczące i wdrażające, które zawarły umowy z beneficjentami oraz niektóre państwowe jednostki budżetowe.

 

Do celów obsługi systemu przepływu środków europejskich i krajowego współfinansowania w BGK został stworzony i uruchomiony portal komunikacyjny BGK-ZLECENIA, umożliwiający wprowadzanie zleceń płatności w formie elektronicznej, a także bieżące informowanie instytucji o statusie zlecenia.

 

Z portalu korzysta ponad 400 instytucji upoważnionych do składania zleceń płatności ze środków europejskich oraz krajowego współfinansowania. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 4,6 tys. użytkowników portalu.

 

Płatności na rzecz beneficjentów BGK realizuje na bieżąco, zgodnie z otrzymywanymi zleceniami. Dokonywane są one od czterech do sześciu razy w ciągu miesiąca, według określonego przez Ministerstwo Finansów terminarza. Obsługiwany przez BGK system nie powoduje żadnych dodatkowych obowiązków po stronie beneficjenta, nie musi on np. otwierać nowego rachunku bankowego, dostarczać dodatkowych dokumentów, ani ponosić dodatkowych kosztów.

Źródło: BGK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.