BGK kredytuje ekspansję paczkomatów InPost na rynku kanadyjskim

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił spółce InPost Canada kredytu w wysokości 36,7 mln USD na rozwój sieci paczkomatów w Kanadzie. Transakcja odbyła się w ramach rządowego programu wspierającego polskich eksporterów, a ubezpieczyła ją Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A (KUKE).

 

Kredytobiorcą jest InPost Canada, spółka z Grupy Integer.pl – światowego lidera w branży zaawansowanych technologicznie maszyn do odbierania paczek. Celem kredytu jest finansowanie zagranicznej ekspansji Grupy Integer.pl na rynku kanadyjskim, w tym finansowanie zakupu paczkomatów od Integer.pl.

 

Na kwotę 36,7 mln USD składa się 9-letni kredyt w wysokości 31,7 mln USD, ubezpieczony przez KUKE S.A, który posłuży do zapłaty za paczkomaty oraz 3-letni kredyt w wysokości 5 mln USD służący finansowaniu rozruchu sieci w Kanadzie. Paczkomaty oraz rozwiązania IT zostaną wytworzone przez polskie podmioty, dzięki czemu środki z kredytu inwestycyjnego udzielonego spółce kanadyjskiej prawie w całości wrócą do kraju i zasilą rodzime spółki.

 

Grupa Integer.pl poinformowała również o pozyskaniu finansowania dla spółki easyPack – właściciela sieci paczkomatów InPost na rynkach międzynarodowych. Wraz z dwoma inwestorami kapitałowymi – Franklin Templeton i Grupą PZU, Integer.pl zainwestuje 81,7 mln EUR w rozwój działalności easyPack.

 

–  Z przyjemnością ogłaszamy finalizację transakcji finansowania spółki easyPack, co przyczyni się do dalszej dynamicznej rozbudowy sieci Paczkomatów® InPost na świecie. Jestem przekonany, że dzięki pozyskanym środkom wejdziemy na kolejny poziom rozwoju jako globalnej platformy automatycznych dostaw. Nowi akcjonariusze easyPacka to znane, wiarygodne instytucje finansowe, które tym samym pokazują swoją wiarę w realizowany przez nas ambitny, międzynarodowy projekt – powiedział Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

 

– Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza być dla polskich przedsiębiorców bankiem pierwszego wyboru, który pozwoli na realizację ich ambitnych planów inwestycyjnych. Jesteśmy zadowoleni, że podpisaliśmy kontrakt o wartości 36,7 mln USD, który pomoże w realizacji tych planów – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK. –  Wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców jest jednym z głównych zadań państwowego banku rozwoju, jakim jest BGK.  Dlatego – poza standardową ofertą bankową – angażujemy się jako inwestor mniejszościowy w zagraniczne akwizycje polskich przedsiębiorstw za pośrednictwem dedykowanego funduszu. Zamierzamy również znacząco zwiększyć skalę naszej działalności zarówno w obszarze dłużnym jak i kapitałowym – mówi Kacprzyk.

Źródło: BGK

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.