Strona główna Wiadomości Bank Pekao liderem kolejnej transakcji w sektorze energetycznym

Bank Pekao liderem kolejnej transakcji w sektorze energetycznym

Bank Pekao liderem kolejnej transakcji w sektorze energetycznym

Bank Pekao w konsorcjum z 7 instytucjami finansowymi podpisał umowy kredytowe ze spółką LOTOS Asfalt na finansowanie budowy nowoczesnej instalacji opóźnionego koksowania na terenie rafinerii w Gdańsku. Bank Pekao jest bankiem koordynującym, MLA, agentem kredytu oraz bankiem rachunków transakcji. Jest to jedna z największych transakcji Project Finance w historii polskiego rynku.

Wartość realizowanej inwestycji wynosi ok. 2,2 mld PLN. Konsorcjum koordynowane przez Bank Pekao, udzieli spółce LOTOS Asfalt kredytu inwestycyjnego w wysokości 432 mln USD, czyli na sfinansowanie 70% wartości inwestycji oraz kredytu obrotowego w kwocie do 300 mln PLN. W finansowaniu dłużnym największy udział ma Bank Pekao. Pozostała część nakładów na inwestycję sfinansowana będzie środkami własnymi koncernu. Warto podkreślić, że struktura finansowania, opracowana na potrzeby tego projektu, stanowi nie tylko nowość na skalę krajową, ale także jest unikalna na rynku europejskim.

– Misją Pekao jest wspieranie kluczowych inwestycji w strategicznych branżach polskiej gospodarki, dlatego współfinansujemy to unikatowy projekt. Cieszę się, że powierzono nam role koordynatora, organizatora i agenta kolejnego tak ważnego przedsięwzięcia jakim jest finansowanie budowy nowoczesnej instalacji rafineryjnej w Gdańsku. To kolejna transakcja w sektorze energetycznym z wiodącym udziałem Pekao, która umacnia pozycję lidera naszego banku w transakcjach Project Finance. Jest ona także potwierdzeniem dużego zaufania jakim polski sektor bankowy darzy Grupę Lotos –  mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao odpowiedzialny za bankowość korporacyjną.

Realizowana inwestycja, znana pod nazwą EFRA, pozwoli na efektywną rafinację, czyli głębszy niż obecne stopień przerobu ropy naftowej, znaczny wzrost produkcji wysokomarżowego oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a w konsekwencji wyższą marżę na przerobie każdej baryłki o około 2 USD.

Finasowanie budowy nowoczesnej instalacji opóźnionego koksowania w rafinerii w Gdańsku jest kolejnym projektem z sektora energetyki współfinansowanym przez Pekao. W ubiegłych latach z sukcesem sfinansowaliśmy w formule Project Finance inne precedensowe projekty o łącznej wartości ok. 6 mld PLN.

Źródło: Bank Pekao SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.