Andrzej Wajda laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego Polskiego PEN Clubu

30 maja br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody im. Jana Parandowskiego Polskiego PEN Clubu. Tegorocznym laureatem został Andrzej Wajda. Wyłącznym fundatorem nagrody jest Bank Pekao S.A., który od 2006 roku współpracuje z Polskim PEN Clubem.


Andrzej Wajda jest pierwszym reżyserem, który otrzymał nagrodę im. Jana Parandowskiego Polskiego PEN Clubu przyznawaną do tej pory tylko literatom. W uzasadnieniu napisano: „z uznaniem epokowego znaczenia jego dzieła dla kultury polskiej i jej miejsca w kulturze powszechnej, ze świadomością najgłębszej więzi jego dokonań filmowych i teatralnych z literaturą współczesną i wielkim kanonem klasyki, z wdzięcznością za godną Żeromskiego lekcję krytycznego patriotyzmu, której obraz i postać urastają do narodowego symbolu”. Nagrodę w imieniu banku wręczył Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.

 

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego przyznawana jest corocznie za twórczość w duchu dzieła Jana Parandowskiego. Została ustanowiona w 1988 r. przez Irenę Parandowską, wdowę po pisarzu, który w latach 1933-1978 był prezesem polskiego PEN Clubu. Stowarzyszenie Polski PEN Club jest polskim centrum międzynarodowej organizacji P.E.N. Celem tej prestiżowej i zasłużonej organizacji, działającej w Polsce od 90 lat jest rozwijanie wymiany kulturalnej i czuwanie nad sprawami literatury polskiej w świecie.

 

Bank Pekao S.A. współpracuje z Polskim PEN Clubem od 2006 roku. Pierwsze nagrody ufundowane przez Bank zostały przyznane w 2007 roku. W ramach współpracy Bank Pekao S.A. ufundował w ubiegłych latach Nagrodę im. Jana Parandowskiego m.in. dla Michała Głowińskiego, Julii Hartwig i Sławomira Mrożka. Oprócz nagrody im. Jana Parandowskiego Bank jest również fundatorem nagród edytorskich Polskiego PEN Clubu im. Juliusza Żuławskiego przyznawanych za szczególne osiągnięcia wydawnicze.

Źródło: Bank Pekao SA

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.