Strona główna Wiadomości Alior Bank ogólnopolskim mecenasem Orszaku Trzech Króli

Alior Bank ogólnopolskim mecenasem Orszaku Trzech Króli

Alior Bank ogólnopolskim mecenasem Orszaku Trzech Króli

Alior Bank dołączył do grona mecenasów IX Orszaku Trzech Króli, czyli największych ulicznych jasełek na świecie.  6 stycznia 2017 r. rozśpiewane i kolorowe orszaki przemaszerują ulicami ponad 500 miejscowości w Polsce, a także kilkunastu miast za granicą. W 2016 r. inicjatywa Fundacji „Orszak Trzech Króli” zgromadziła w sumie prawie 1,5 mln osób.

Już po raz dziewiąty w święto Trzech Króli w kilkuset miejscowościach w kraju wyruszą barwne orszaki kolędników. Przypominają one o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej oraz zachęcają do wspólnego i radosnego przeżywania obchodzonego tego dnia święta. Co istotne, Orszaki są organizowane  z inicjatywy samych mieszkańców:  rodzin, szkół, nauczycieli czy lokalnych władz. Dzięki staraniom Fundacji „Orszak Trzech Króli” jasełka odbędą się również w 15 miastach za granicą, m.in. w: Chicago, Monachium, Blackburn, Bukareszcie czy Żytomierzu.

W Warszawie, podobnie jak w latach ubiegłych, Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Zamkowego, przemaszeruje Traktem Królewskim, a następnie ulicą Królewską dotrze do Placu Piłsudskiego. Tam odbędzie się uroczysty koncert kolęd.

Udział w wydarzeniu to świetny pomysł na celebrowanie święta Trzech Króli w rodzinnej, radosnej atmosferze. Przejście Orszaku to ogromna atrakcja dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski.  Do pochodu może przyłączyć się każdy. Alior Bank, mecenas Orszaku Trzech Króli, przygotował dla uczestników dodatkowe atrakcje. Hostessy banku będą rozdawać papierowe korony, śpiewniki z kolędami, a także słodkie upominki dla najmłodszych.
W trakcie pochodu uczestnicy Orszaku będą mogli podziwiać świąteczne  iluminacje, które tradycyjnie rozbłysły na najbardziej reprezentacyjnych ulicach Warszawy.

 

Tysiące światełek i wyjątkowych dekoracji w kolorach złota i burgundu mieni się na ulicy Nowy Świat, od ronda de Gaulle’a aż do ul. Świętokrzyskiej. Mecenasem tej części iluminacji jest Alior Bank.

Co roku Orszakowi, którego organizację wspiera ponad 50 tys. wolontariuszy, towarzyszą również działania edukacyjno-kulturalne: wystawy, koncerty oraz konkursy o charakterze ogólnopolskim i lokalnym (plastyczne, fotograficzne, konkurs na wykonanie szopki czy Gwiazdy Betlejemskiej).

W 2016 r. Orszak Trzech Króli odbył się w 420 miejscowościach i 17 miastach za granicą. Wzięło w nim udział prawie 1,5 miliona osób. Kolejne 2 miliony widzów obejrzało za pośrednictwem TVP  transmisję z wydarzenia. W 2017 r. organizatorzy Orszaku liczą na rekordową liczbę uczestników.  

Od stuleci Święto Trzech Króli wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one pokazywane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Jedna z legend głosi, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowy szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce historia jasełek sięga kilkuset lat. Sama nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Od 2011 r., po ponad pięćdziesięciu latach przerwy,  6 stycznia  jest  w Polsce dniem wolnym od pracy, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych krajach, np. we: Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz trasy przemarszu orszaków w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli”: www.orszak.org.>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.