Strona główna Wiadomości Agencja Fitch opublikowała rating BOŚ

Agencja Fitch opublikowała rating BOŚ

Agencja Fitch opublikowała rating BOŚ

Agencja Fitch zmieniła długoterminowy rating Banku Ochrony Środowiska z poziomu BB na B+ z perspektywą stabilną. Analiza agencji ratingowej obejmowała okres pierwszych trzech kwartałów 2015 r. wraz z uwzględnieniem prognozy wyniku za cały 2015 r.


Zmiana ratingu BOŚ wiąże się m.in. z ograniczeniem możliwości wsparcia banków przez instytucje państwowe określone w unijnej dyrektywie w sprawie restrukturyzacji banków (BRRD). Agencja swoją ocenę uzasadniła także osłabiającą się rentownością polskiego sektora bankowego spowodowaną wprowadzeniem podatku bankowego, niskimi stopami procentowymi i ryzykiem związanym z walutowymi kredytami hipotecznymi. Agencja zwróciła także uwagę na koncentrację portfela kredytowego BOŚ w jednym sektorze gospodarki i na duże pojedyncze ekspozycje kredytowe.

 

Równocześnie Agencja Fitch wskazuje na szansę, jaką stwarza dla Banku dokapitalizowanie. Procedura podniesienia kapitału już trwa: 15 lutego 2016 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Ochrony Środowiska przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego Banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji, a sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 r.

 

Kolejnym istotnym krokiem było przyjęcie 26 lutego 2016 r. przez Radę Nadzorczą BOŚ przedstawionych przez Zarząd Banku warunków podwyższenia kapitału zakładowego. Wartość planowanej przez Bank emisji akcji serii U to kwota w przedziale od 300 mln zł do 600 mln zł.

– Zamiarem Zarządu Banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł, co umożliwi organiczny rozwój oraz generowanie środków na realizację misji w zakresie finansowania inwestycji ekologicznych i zrównoważonego rozwoju – mówi Sławomir Zawadzki, p.o. Prezesa Zarządu.

 

Równolegle w BOŚ ruszyły intensywne prace nad aktualizacją dotychczasowych dokumentów strategicznych Banku i przygotowaniem Ramowej Strategii BOŚ na lata 2016 – 2020. Akceptacja Ramowej Strategii przez Radę Nadzorczą powinna nastąpić w kwietniu, stanowiąc podstawę decyzji akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału Banku.

 

– Naszym celem jest wzrost rentowności Banku do poziomu odpowiadającego najlepszym bankom  – podkreśla Sławomir Zawadzki.

 

– Bank Ochrony Środowiska posiada duży potencjał biznesowy, a jego działania mają istotne znaczenie dla gospodarki, szczególnie w obszarze finansowania inwestycji proekologicznych. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju tego rynku, osiąganie satysfakcjonujących zysków przez BOŚ jest jak najbardziej realne w relatywnie krótkim czasie – mówi dr Wojciech Wardacki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.