Niższa rata kredytu hipotecznego. A co w zamian?

W przypadku kredytów hipotecznych bardzo często banki proponują lepsze warunki oferty (brak prowizji, niższa marża kredytowa). W zamian wymagają jednak od klienta aktywnego korzystania z innych produktów finansowych oferowanych przez bank, np. konta osobistego, planu systematycznego oszczędzania czy karty kredytowej.

Banki w swojej ofercie kredytowej mają zarówno oferty, które można nazwać standardowymi, jak i propozycje tzw. cross-sellingowe (a więc związane ze sprzedażą wiązaną). Wszystkie kredyty w jednym miejscu można porównywać na http://www.comperia.pl/kredyty_hipoteczne. Na szczycie zestawień najlepszych kredytów znajdują się właśnie oferty cross-sellingowe. W ich ramach banki nieco obniżają, w stosunku do oferty standardowej, koszty kredytu – chodzi m.in. o obniżenie prowizji za udzielenie kredytu albo rezygnację z jej pobrania, a także w szczególności o zmniejszenie marży kredytowej, mającej bezpośrednie przełożenie na wysokość raty.

Banki nie robią tego jednak za darmo. Są skłonne na takie ustępstwa tylko pod warunkiem skorzystania przez klienta z oferty wiązanej. Czyli – tańszy kredyt w zamian za inne produkty finansowe oferowane lub dystrybuowane przez bank. To m.in. konta osobiste, karty kredytowe, plany systematycznego oszczędzania, ale także dobrowolne ubezpieczenia (np. od utraty pracy). Samo posiadanie danego produktu to jednak nie wszystko – trzeba także aktywnie z niego korzystać. Czyli m.in. dokonywać transakcji w określonej wysokości kartą kredytową albo do konta osobistego, albo regularnie otrzymywać wynagrodzenie w określonej wysokości na rachunek. Należy pamiętać, że z korzystaniem z rachunku czy karty kredytowej wiążą się opłaty sięgające zwykle przynajmniej kilkudziesięciu złotych w skali roku. W przypadku planu oszczędnościowego – klient jest zobowiązany do regularnego odkładania na nim pieniędzy przez przynajmniej kilka lat. Podobnie – trzeba uiszczać składki dodatkowych ubezpieczeń, które zwykle powiększają po prostu wysokość raty którą należy bankowi zapłacić.

Korzystając z oferty promocyjnej banku warto zatem wcześniej przekalkulować: po pierwsze – czy oferta wiązana się opłaca; po drugie – czy da się radę spełnić warunki stawiane przez bank (dotyczące np. wpłat na plan systematycznego oszczędzania). Konsekwencją złamania zasad oferty wiązanej jest podwyższenie przez bank poprzednio obniżonych kosztów kredytu.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.