Strona głównaWiadomościZysk netto Grupy BOŚ po I półroczu wyższy o 66,6 proc.

Zysk netto Grupy BOŚ po I półroczu wyższy o 66,6 proc.

Zysk netto Grupy BOŚ S.A. wyniósł 39,5 mln zł w I półroczu 2013 r. w porównaniu do 23,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost rzędu 66,6 proc. r/r. W tym samym okresie zysk brutto Grupy BOŚ S.A. wyniósł 51,1 mln zł i był wyższy o 89,4 proc.

 

Grupa BOŚ wykazała w II kwartale br. zysk netto w wysokości 22,7 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do wyniku I kwartału 2013 r. o 34,6 proc. oraz aż o 99,0 proc. wobec II kwartału ubiegłego roku. Odnotowano też 3,0 proc. wzrost wartości udzielonych kredytów i pożyczek w porównaniu do końca 2012.


W I półroczu 2013 r. o 9,1 proc. wzrosła wartość kredytów udzielonych przez BOŚ S.A. Klientom korporacyjnym. W obszarze detalicznym wzrost sięgnął 4,0 proc. Łączne zobowiązania wobec Klientów zwiększyły się o 1 mld zł, tj. o 8,5 proc. w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2012 r. Największy przyrost odnotowano w segmencie Klientów detalicznych, bo aż o 14,4 proc., czyli o 664,5 mln zł. Depozyty segmentu finansów publicznych wzrosły o 335,2 mln zł, tj. o 47,2 proc., a depozyty segmentu korporacyjnego zwiększyły się o 133,5 mln zł, tj. o 3,1 proc.

 

Wyniki i wskaźniki


Wynik z tytułu opłat i prowizji Grupy BOŚ w I połowie 2013 r., w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2012 r., był wyższy o 1,8 proc. Wzrost osiągnięto także w obszarze: dochodów z tytułu przychodów z dywidend o 8,8 proc., z działalności handlowej o 118,5 proc. oraz wyniku na inwestycyjnych papierach wartościowych o 9,4 proc. Korzystniej ukształtował się wynik z tytułu utraty wartości.

 

Podkreślenia wymaga zmniejszenie się o 0,2 proc. ogólnych kosztów administracyjnych, przy czym koszty rzeczowe Grupy uległy zmniejszeniu o 9,4 proc., a koszty świadczeń pracowniczych pozostały na niezmienionym poziomie, przy spadku zatrudnienia w Grupie Kapitałowej BOŚ S.A. o 3,3 proc. r/r.

Wskaźniki Grupy BOŚ S.A. pozostały na bezpiecznym poziomie. Współczynnik wypłacalności Grupy wyniósł 14,11 proc. na koniec I półrocza 2013 r. wobec 15,24 proc. na koniec 2012 r. Współczynnik Tier 1 wyniósł 10,84 proc. na dzień 30 czerwca 2013 r. wobec 11,57 proc. na koniec 2012 r. Zmiana wartości współczynników ma związek z rozwojem akcji kredytowej.

 

Potwierdzona wiarygodność i rating BOŚ S.A.


Płynność Banku mierzona wskaźnikiem kredyty/depozyty kształtuje się na bezpiecznym poziomie 89,4 proc. Wskaźnik koszty/dochody wyniósł 74,8 proc. Warto także podkreślić, że wiarygodność finansowa BOŚ S.A. została potwierdzona przez międzynarodową agencję ratingową Fitch, która w ostatnich dniach kwietnia br. podtrzymała długoterminowy rating Banku na poziomie „BBB”. Perspektywę dla ratingu Banku oceniono jako stabilną.

 

Ekologia wizytówką banku


Kwota nowo zawartych umów kredytów ekologicznych w okresie 1 stycznia – 30 czerwca 2013 r. wyniosła 692,3 mln zł. Udział kredytów proekologicznych w portfelu BOŚ systematycznie wzrasta: na 30 czerwca 2013 r. sięgał już 20,4 proc., w porównaniu do 18,4 proc. na koniec I półrocza ub.r. Kredyty te przeznaczone były głównie na inwestycje z zakresu ochrony atmosfery, w szczególności na działania dotyczące efektywności energetycznej i budowy odnawialnych źródeł energii oraz gospodarki wodnej i ochrony wód, w tym budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

 

Rozwój oferty ekologicznej


Bank stale wzbogaca ofertę produktów z wyróżnikiem eko. Przewaga konkurencyjna Banku jest budowana w oparciu o urozmaiconą i dostosowaną do potrzeb inwestorów ofertę produktów proekologicznych oraz doświadczonych doradców wyspecjalizowanych w przedmiocie ekologii, będących pracownikami Banku. Eksperci BOŚ służą Klientom konsultacjami w zakresie możliwych rozwiązań proekologicznych i generowanych przez nie korzyści. Daje to podstawę dalszego rozwoju proekologicznej działalności w obszarze kredytowania zadań inwestycyjnych.

 

BOŚ liderem w ramach projektu JESSICA


BOŚ S.A. pełniący funkcję Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwie zachodniopomorskim (na terenie poza Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym), jako pierwszy w Europie zakontraktował w umowach z Beneficjentami wszystkie przyznane mu środki w ramach Inicjatywy JESSICA RPO województwa zachodniopomorskiego. Łącznie w trzech województwach tj. zachodniopomorskim, pomorskim i śląskim, BOŚ Bank do dnia 28 sierpnia 2013r. podpisał 20 umów. Projekt JESSICA to europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej opracowana we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy.

 

SAMOspłacający się dom


To projekt, którego realizacja rozpoczęła się w I półroczu 2013 r. Promuje on ideę mini instalacji fotowoltaicznych i możliwości finansowania nieruchomości ze środków pochodzących z odsprzedaży „zielonej” energii. W ramach projektu, BOŚ S.A. zainicjował Koalicję Eko-Polska, w skład której obok Pracodawców RP i BOŚ S.A. weszli m. in. przedstawiciele sześciu polskich firm, Partnerów Programu SAMOspłacający się dom: Murator – dostawca projektów domów oraz Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit – producenci elementów wyposażenia SAMOspłacającego się domu oraz Fundacja Green Cross.

 

Zielony Faktoring przyspiesza


Istotny jest również dynamiczny rozwój usług faktoringowych w BOŚ. W I półroczu 2013 r. obroty w obszarze faktoringu wyniosły 747 mln zł i były o 33,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Faktoring w BOŚ S.A. rozwija się szybciej niż rynek usług faktoringowych w Polsce.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular