Strona główna Wiadomości Zanim kupisz polisę – sprawdź ją w internecie

Zanim kupisz polisę – sprawdź ją w internecie

Zanim kupisz polisę – sprawdź ją w internecie

Ubezpieczamy swoje życie, zdrowie i majątek, by nie być przykładem, że „mądry Polak po szkodzie”. Wybór odpowiedniej polisy przy tak rozbudowanej ofercie rynkowej to duża sztuka. Jednak w dobie internetu dużo łatwiej jest porównać dostępne rozwiązania bez wychodzenia z domu i kupić ubezpieczenie on line. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.


Tradycyjny zakup polisy wiąże się z koniecznością wizyty w placówce firmy ubezpieczeniowej lub jej punkcie agencyjnym. Dodatkowo klienci są skazani na ograniczony wybór, jeżeli korzystają z agencji, która oferuje polisy jednego ubezpieczyciela (tzw. agencji wyłącznej) lub wybór ten sprowadza się do rekomendacji pośrednika, jeśli korzystamy z tzw. multiagencji. Porada agenta bywa cenna w przypadku skomplikowanych ubezpieczeń, natomiast w dużej części przypadków możemy się bez niej obyć.

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą


To typowa polisa, którą warto kupić on-line, tym bardziej, że przed wyjazdem z reguły mamy bardzo dużo spraw do załatwienia. Jesień i zima to czas, gdy miłośnicy podróży decydują się na wyprawy w bardziej odległe kraje, gdzie takie ubezpieczenie jest praktycznie niezbędne.

 

Podróżując po krajach Unii Europejskiej mamy bowiem zagwarantowane prawo do korzystania z publicznej opieki medycznej. Trzeba być ubezpieczonym w NFZ w Polsce i mieć kartę EKUZ (nie jest ona obowiązkowa, ale bardzo pomocna, można ją bezpłatnie odebrać w placówkach NFZ). W pozostałych krajach możemy liczyć już tylko na siebie lub pomoc ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy polisę. Każdy oczywiście zakłada, że na urlopie nie zachoruje, a tym bardziej nie przytrafi mu się nieszczęśliwy wypadek. – Niestety, wielu z nas musi jednak skorzystać z pomocy medycznej. Brytyjska Izba Turystyki szacuje, że aż 25 proc. brytyjskich turystów musiało skorzystać z pomocy lekarza podczas wakacji. A koszt leczenia złamanej nogi np. w USA to przeciętnie 190 tys. zł. Mając wizje takich wydatków, zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie, szczególnie, że jego koszt będzie stosunkowo niewielki – mówi Tomasz Kochanowski, dyrektor ds. systemu zarządzania ryzykiem w Meritum Banku.

 

Polisa turystyczna w pakiecie


Ubezpieczenie kosztów leczenia jest czasami dodawane do karty kredytowej za darmo albo w ramach dodatkowego pakietu. Warto sprawdzić jakie są wymogi umożliwiające skorzystanie z niego, ponieważ często działa ono pod warunkiem, że tą właśnie kartą został opłacony wyjazd. Polisa zapewniająca pokrycie kosztów leczenia za granicą może być też oferowana w pakiecie np. z kartą Euro<26 lub wliczona w koszt wycieczki zagranicznej.

 

Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia, przed jego zakupem warto usiąść przed komputerem, by poszukać najlepszej i najtańszej opcji. Narzędzi do porównywania ofert jest wiele: od porównywarek do marketów ubezpieczeń oferowanych przez niektóre banki, gdzie można nie tylko zestawić propozycje różnych firm, ale i od razu kupić ubezpieczenie. Można sprawdzić też strony poszczególnych ubezpieczycieli, co jednak jest najbardziej pracochłonne. Różnica między cenami bardzo podobnych polis może wynosić nawet 100 proc. To bardzo dużo i zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, aby dobrać odpowiednią ofertę – ocenia ekspert Meritum Banku.


Jest to także ważne z innego powodu: ubezpieczenia kosztów leczenia tylko z pozoru są do siebie podobne. Aby wychwycić różnice trzeba sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń co jest, a co nie jest objęte ochroną. Na przykład ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Meksyku dla jednej osoby w firmie A (koszt 87 zł) obejmuje koszt przedwczesnego porodu do kwoty 2.000 euro, a w firmie B (koszt 90 zł) do pełnej kwoty ubezpieczenia, czyli 60.000 euro. Dla kobiety w ciąży niezwykle ważna informacja.

Istotną pozycją w budżecie każdego posiadacza samochodu są ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC. W ich przypadku również warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

 

– Różnice w cenie są szczególnie widoczne w przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jest to produkt szczególny, bo jego warunki są identyczne we wszystkich towarzystwach. Wynika to z tego, że jego zakres reguluje ustawa, a nie wewnętrzne regulacje poszczególnych towarzystw. Co za tym idzie najważniejszym kryterium wyboru konkretnej oferty może być cena – mówi Marcin Kusznier, kierownik ds. rozwoju bankowości internetowej w Meritum Banku.

 

Ubezpieczenie z internetu


Korzystanie z marketu ubezpieczeń w praktyce sprowadza się do wyboru rodzaju ubezpieczenia i podania kilku parametrów niezbędnych do przeprowadzenia kalkulacji. – Po wpisaniu tych danych otrzymujemy informacje o wysokości składki i zakresie ubezpieczenia w różnych towarzystwach. W kolejnym kroku wybieramy konkretną polisę, dokonujemy płatności, a samą polisę otrzymujemy w kilka minut na skrzynkę email – tłumaczy ekspert Meritum Banku – Wszystko odbywa się prosto, szybko i bez odchodzenia do komputera – dodaje.

Źródło: Meritum Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.