Wedle obowiązującego stanu prawnego, komornik zgodnie ze wskazaniem wierzyciela, ma prawo do zajęcia środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika. Niemniej jednak, nie podlegają przy tym zajęciu środki pieniężne do wysokości trzykrotności średniego wynagrodzenia.
Środki te są przeznaczone na pokrycie kosztów bieżącej egzystencji właściciela konta bankowego i dłużnik swobodnie może z nich korzystać. Natomiast środki wykraczające poza tą sumę, zgromadzone na koncie bankowym będą zajęte przez komornika w takiej części, jaka jest właściwa dla zaspokojenia żądań wierzyciela.
Kwota wolna od zajęć egzekucyjnych z rachunków bankowych pod koniec 2013 roku wynosiła dokładnie 11 501,52 zł. Jest to kwota odnosząca się do wszystkich rachunków bankowych, jakie dłużnik posiada w banku.
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika polega na zajęciu wszystkich środków wpływających na konto. Blokada dotyczy także i tych środków, których nie było na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, ale zostały wpłacone później. Środki podlegają zajęciu do wysokości kwoty egzekwowanych należności wraz z kosztami egzekucyjnymi. Następnie wzywa się bank, aby nie dokonywał wypłaty z rachunku dłużnikowi, lecz przekazał zajętą kwotę na pokrycie istniejących należności.