Strona główna Wiadomości Wystarczy kwadrans, by uratować komuś życie

Wystarczy kwadrans, by uratować komuś życie

Wystarczy kwadrans, by uratować komuś życie

W najbliższy piątek 14 czerwca, podczas Światowego Dnia Krwiodawcy, rozpocznie się szósta edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego. Partnerem akcji jest Narodowe Centrum Krwi. W tym roku BAHK wspiera dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski.

W pierwszym etapie tegorocznej akcji mobilne punkty poboru, jednego dnia, pojawią się w 12 dużych miastach w Polsce. Krew będzie można oddać w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Kolejny etap rozpocznie się w okresie wakacyjnym i wzorem lat ubiegłych, mobilne punkty poboru krwi odwiedzą nadmorskie i górskie miejscowości wypoczynkowe.

W niektórych lokalizacjach będzie możliwość złożenia deklaracji przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. Każdy krwiodawca oddający krew otrzyma specjalny certyfikat, na którym będzie mógł zaproponować hasło Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Na autorów najlepszych propozycji, którzy wezmą udział w konkursie, czekają atrakcyjne nagrody. Otrzymają je również osoby, które od 14 czerwca do 30 września br., czyli w okresie trwania tegorocznej akcji, dwukrotnie oddadzą krew. Mogą to zrobić w ramach BAHK lub w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK).

W ubiegłym roku, w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa ponad tysiąc osób oddało łącznie blisko 500 litrów krwi. W sumie od 2009 roku, czyli od pierwszej edycji akcji, w zbiórce krwi wzięło udział około 3,1 tys. osób, zebrano jej prawie 1400 litrów.

– Nasza Fundacja powołana jest nie tylko do tego by pomagać, ale przede wszystkim by zachęcać innych do niesienia pomocy. Organizując Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa pokazujemy, że PKO Bank Polski jest firmą odpowiedzialną społecznie, a nasi pracownicy oddający krew nie są obojętni na sprawy innych ludzi. Angażując się w takie przedsięwzięcie, pomagamy rozwiązać jeden z najważniejszych problemów społecznych – mówi Urszula Kontowska, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Pomimo że liczba dawców z roku na rok rośnie to nadal potrzeby są dużo większe. Dlatego wszystkich zachęcamy do tego szlachetnego czynu. Krwiodawcami mogą być osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, a temperatura ich ciała nie przekracza 37°C. Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal. Krwiodawca może również bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne). Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy na podstawie stosownego zaświadczenia wydawanego przez RCKiK.

– 14 czerwca to wyjątkowa data, jest świętem wszystkich Honorowych Dawców Krwi. Dlatego, tym bardziej cieszę się, że po raz kolejny włączamy się w ogólnopolską pomoc dla osób, które na co dzień potrzebują leku, którego w żaden sposób nie można wyprodukować. Serdecznie zapraszamy do aktywnego oddawania krwi, dzięki czemu ratujemy zdrowie i życie drugiemu człowiekowi – mówi dr n. farm. Jolanta Antoniewicz-Papis, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

O sukcesie Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa świadczy fakt, że przyłączyło się do niej bardzo wiele znanych osób. Ambasadorami poprzednich edycji byli: Krzysztof Cugowski, lider zespołu Budka Suflera, projekt wspierała też Kayah, Norbi i Jacek Wójcicki oraz znani sportowcy: mistrz olimpijski Paweł Nastula i byli reprezentanci kraju w piłce nożnej: Tomasz Iwan i Marek Citko. W tym roku twarzą Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, który osobiście będzie wspierał akcję w Gliwicach.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zapoczątkowana w 2009 roku. Program powstał z inicjatywy pracowników banku. Obecnie realizowany jest przez bank wspólnie z nimi i społeczeństwem, łącząc ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Miejscowości objęte akcją BAHK w dniu 14 czerwca 2013 roku:

 • Białystok – Rynek, ul. Kościuszki 16, godz. 9.00 – 17.30
 • Bydgoszcz – pl. Wolności, godz. 9:00 – 15.00
 • Gdańsk – Targ Węglowy, godz. 9.00 – 15.00
 • Gliwice – przy Politechnice Śląskiej, ul. Akademicka 2A, godz. 9.00 – 15.00
 • Kraków – Mały Rynek, godz. 9.00 – 15:00
 • Lublin – ul. Zana 32A, godz. 9.00 – 14.00
 • Łódź – CH Manufaktura, ul. Drewnowska 58, godz. 11.30 – 17.00
 • Olsztyn – przy Hali Urania, Al. Piłsudskiego 44, godz. 9.00 – 14.00
 • Poznań, – pl. Mickiewicza, godz. 9.00 – 15.00
 • Szczecin – pl. Orła Białego 5, godz. 9.00 – 14.00
 • Warszawa – przy Centrali PKO Banku Polskiego – ul. Puławska 15, godz. 9.00 – 14.30
 • Wrocław – ul. Czerwonego Krzyża 5/9 – siedziba RCKiK, godz. 9.00 – 15.00

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.