Fundusze inwestycyjne to jedna z popularniejszych form lokowania oszczędności, chętnie wybierana przez klientów dzięki swojej elastyczności i możliwości osiągnięcia sporych zysków. Fundusze tego typu polegają na lokowaniu zasobów pieniężnych otrzymanych od różnych ich uczestników. W związku z tym poszczególni członkowie funduszu mogą wpłacać stosunkowo niewielkie kwoty, a pomimo to inwestowanie w fundusze okazuje się opłacalne. Tego typu instrumentami finansowymi, zgodnie z ustawą, zarządzają towarzystwa funduszy inwestycyjnych zwane w skrócie tfi. Takie towarzystwa nie tylko tworzą fundusze i zarządzają nimi, ale także reprezentują je na zewnątrz, w związku z czym uczestnicy funduszu mają pewność, że ich pieniądze są w dobrych rękach.
Warto mieć świadomość, że inwestowanie w fundusze jest obarczone pewnym ryzykiem, ale umiejętne zarządzanie portfelem inwestycji pozwala to ryzyko zminimalizować. Należy też pamiętać, że tfi są zobowiązane do zatrudniania wykwalifikowanych doradców inwestycyjnych, którzy umiejętnie lokując środki powierzone im przez klientów i monitorując rynek są w stanie uzyskać spory zysk. Tutaj klienci mają pewność, że ich pieniędzmi zarządzają profesjonaliści. Inwestowanie w złoto czy ziemię, również bardzo popularne, także jest obarczone ryzykiem – co bowiem w przypadku, gdy kupimy ziemię w miejscu, które nie okaże się za jakiś czas interesujące dla potencjalnego inwestora? Ryzyko – mniejsze lub większe – jest związane z większością inwestycji. Tfi dbają również o przejrzystość działania, ponieważ klient ma prawo zawsze uzyskać informacje odnośnie organizacji funduszu oraz o dywersyfikację portfela, czyli takie inwestowanie, które umożliwia lokowanie środków w kilku różnych inwestycjach. Pozwala to zwiększyć kontrolę, a także zapewnić większy komfort członkom funduszu.
Inwestowanie w fundusze to coraz popularniejsza metoda lokowania oszczędności. Powierzenie ich profesjonalnym doradcom, wspomniana już możliwość dywersyfikacji portfela oraz przejrzystość działania to niejedyne zalety tej formy inwestowania. Ważnym elementem funduszy jest ich wysoka elastyczność – możliwość przystąpienia do nich w każdej chwili i jednocześnie możliwość wycofania środków w dowolnym momencie. Prospekty informacyjne i tworzone przez specjalistów rankingi funduszy pozwalają klientom na porównanie i wybranie najlepszych i najbardziej im odpowiadających rozwiązań. Coraz więcej osób decyduje się na udział w funduszach, więc z pewnością warto rozważyć taką formę inwestowania.