Sukces emisji akcji Alior Banku o wartości 2,2 mld zł

Wszystkie nowe akcje Alior Banku oferowane w ramach emisji z prawem poboru zostały objęte przez inwestorów. Łączny popyt ponad 1,5-krotnie przewyższył liczbę oferowanych akcji. Redukcja zapisów dodatkowych sięgnęła 98,5%. Łączne wpływy brutto z oferty wyniosły 2,2 mld zł. Tym samym była to największa oferta publiczna na warszawskiej giełdzie od 2013 r. i zarazem największa emisja akcji z prawem poboru od 2009 r.

 

Oferta publiczna Alior Banku obejmowała 56.550.249 nowych akcji, których cena emisyjna została ustalona na 38,90 zł za akcję. Emisja została przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy. Od 25 maja do 1 czerwca 2016 r. złożone zostały 3.973 zapisy w wykonaniu prawa poboru na 56.037.229 akcje, stanowiące 99,1% akcji oferowanych. Inwestorzy złożyli ponadto 665 zapisów dodatkowych na 33.183.550 akcje, czyli 65-krotność nadwyżki akcji pozostałej po wykonaniu praw poboru. W związku z tym, stopa redukcji zapisów dodatkowych wyniosła 98,5%.

 

Alior Bank, przy zdecydowanym wsparciu swoich akcjonariuszy, z sukcesem pozyskał zakładane wpływy z emisji w wysokości 2,2 mld zł.Szacuje się, że blisko połowa tych środków pochodziła od inwestorów zagranicznych, a zatem była to największa inwestycja kapitałowa w Polsce w tym roku, przewyższając inne bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) – powiedział Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Banku.

 

Alior Bank zamierza niezwłocznie złożyć odpowiednie wnioski do KDPW i GPW w celu wprowadzenia praw do akcji (PDA) do notowań giełdowych, a także wystąpić do sądu rejestrowego o zarejestrowanie podwyższenia kapitału zakładowego. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego i następnie zarejestrowaniu nowych akcji w KDPW, zostaną one zapisane na rachunkach inwestorów w zamian za posiadane przez nich PDA.

 

Globalnymi współkoordynatorami oferty akcji Alior Banku oraz współprowadzącymi księgę popytu byli: BZ WBK (pełniący jednocześnie funkcję oferującego), Goldman Sachs International oraz J.P. Morgan. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego był z kolei lokalnym współprowadzącym księgę popytu. Greenberg Traurig działał jako doradca prawny Alior Banku, a Clifford Chance jako doradca prawny menedżerów oferty oraz oferującego.

Źródło: Alior Bank

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.