Analiza techniczna zmieniała swoje teorie przez lata, jednak kilka osób szczególnie mocno wpłynęło na jej rozwój i obecny kształt. Jeżeli stosujesz lub zamierzasz używać do swoich spekulacji analizy technicznej, poznaj jej twórców i zobacz jak się zmieniała.
Warto poznać nazwiska takie jak:
- Welles Wilder, który wymyślił i wdrożył do stosowania wskaźnik RSI. Studiował Inżynierię Mechaniczną, lecz po ukończeniu studiów i krótkim epizodzie pracy w zawodzie zajął się działalnością na arenie biznesowej, gdzie handlował surowcami. Pierwsze inwestycje dały początek badaniom nad systemem inwestowania i nad tym jak analiza techniczna wpływa na strategie inwestycyjne.
- John Bollinger, który jak samo jego nazwisko wskazuje jest autorem Wstęgi Bollingera. Analiza techniczna i prace nad nią przyniosły mu mnóstwo nagród i odznaczeń.
William Gann, który od wczesnych lat młodości pracował na Wall Strett. Praca ta dała mu podstawy do rozbudowania szerokiego hobby – prognozowania zmian na rynku zarówno akcji, jak i surowców. Skupiał się w swoich dociekaniach na wykresach i ich sposobach odczytywania. Był swego rodzaju geniuszem, który przewidział m. in. każdego po kolei prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz zaprognozował podczas II wojny światowej atak Japonii na USA. - Leonardo Fibonacci jest odkrywcą ciągu liczb, stosowanych na rynkach finansowych do dnia dzisiejszego – ciągu, gdzie każda następna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Można rzec, że analiza techniczna w dzisiejszej formie wiele mu zawdzięcza.
Charles Dow, jeden z największych twórców analizy technicznej. Był założycielem spółki, która dostarczała informacji finansowych do spółek, które pracowały na Wall Strett. Prowadził wiele badań rynku, z czego powstały m.in. teorie trendu, jego typy i fazy, które funkcjonują do dziś. Poza tym jest twórcą teorii Dow’a, która z samego rynku papierów wartościowych została przeniesiona na inne rynki i obowiązuje także do dziś w analizie technicznej. - Ralph N. Elliott, od młodości lubił wykonywać analizy finansowe. Jego badania zaowocowały teorią fal Elliota, którą analiza techniczna wykorzystuje do dziś jako jedną z teorii.
Analiza techniczna to skomplikowane narzędzie analityczne, jednak mogą się go nauczyć nawet laicy. Obecnie, gdy mamy dostęp do wszelkich źródeł, a także do szkoleń online dla inwestorów nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie poznać jej działanie i nauczyć się wykonywania. Ważne, aby uczyć się krok po kroku jej zasad, by w przyszłości dzięki niej minimalizować ryzyko strat i zarabiać.