Strona główna Wiadomości Sławomir Zawadzki nowym Prezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska

Sławomir Zawadzki nowym Prezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska

Sławomir Zawadzki nowym Prezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska

Rada Nadzorcza Banku Ochrony Środowiska, w poniedziałek, 15 lutego 2016 r., powierzyła obowiązki Prezesa Zarządu Banku Sławomirowi Zawadzkiemu, Wiceprezesowi Zarządu. Rada do czasowego pełnienia obowiązków Wiceprezesa Zarządu Banku delegowała Oskara Kowalewskiego.


Obecnie Zarząd Banku tworzą:

  • Sławomir Zawadzki, Wiceprezes Zarządu p.o. Prezesa Zarządu,
  • Stanisław Kolasiński, Wiceprezes Zarządu, Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu
  • Paweł Pitera, Wiceprezes Zarządu
  • Oskar Kowalewski, Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego pełnienia obowiązków Wiceprezesa Zarządu

Noty biograficzne nowych Członków Zarządu Banku Ochrony Środowiska:

 

Sławomir Zawadzki,

Wiceprezes Zarządu pełniący obowiązki Prezesa Zarządu

 

Absolwent studiów doktoranckich w dziedzinie ekonomii w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej, studiów MBA Wydziału Zarządzania Biznesem w Uniwersytecie Wisconsin (USA) oraz Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W latach 1995 – 96 był stypendystą Kongresu Stanów Zjednoczonych w ramach East Central European Scholarship Program administrowanego przez Uniwersytet Georgetown (Waszyngton, USA).

 

Od wielu lat związany jest z sektorem finansowym. W 2007 – 2011 był Doradcą Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej NBP oraz reprezentantem banku centralnego w Radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Od 1998 do 2001 r. zajmował stanowisko Wiceprezesa ds. Finansowych Banku Pocztowego. Wcześniej kierował Zespołem ds. Współpracy z Zagranicznymi Instytucjami Finansowymi w PKO BP oraz Działem Finansowym Korporacji Brokerów Ubezpieczeniowych Protektor. W latach 1997-98 jako Podsekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej nadzorował fundusze Unii Europejskiej i pomoc zagraniczną dla Polski.

 

Był także członkiem zarządu Nafty Polskiej S.A. i członkiem zarządu – dyrektorem ds. ekonomiczno-finansowych spółki ORLEN Petrogaz Płock. W latach 2003 – 2006 pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy jako Dyrektor Biura Inwestycji, odpowiadając za planowanie, monitoring realizacji i rozliczanie inwestycji budżetu miasta.

 

W ostatnim czasie był Prezesem Zarządu spółek IT wyspecjalizowanych w tworzeniu systemów informatycznych dla banków i innych instytucji finansowych: FinCode Sp. z o.o. i Bazy i Systemy Bankowe Sp. z o.o.

 

Interesuje się makroekonomią, w szczególności polityką pieniężną, funkcjonowaniem instytucji i rynków finansowych we współczesnym świecie, technologiami IT wspierającymi sprawność i bezpieczeństwo zarządzania w instytucjach finansowych. W wolnym czasie uprawia turystykę górską i koszykówkę.

 

Dr hab. Oskar Kowalewski, Prof. AFiB Vistula

Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego pełnienia obowiązków Wiceprezesa Zarządu


Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie finansów (SGH), absolwent Akademii Leona Koźmińskiego, Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej oraz Szkoły Prawa Niemieckiego i Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Od 2015 roku Prorektor ds. Nauki i Dyrektor Instytutu Finansów w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, a od roku 2014 profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. W latach 2006-2015 pracownik naukowy w Szkole Głównej Handlowej w Instytucie Gospodarki Światowej, a w latach 2012-1014 profesor nadzwyczajny w Katedrze Bankowości i Ubezpieczeń i Dyrektor Centrum Badań nad Ładem Korporacyjnym w Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2005 roku stowarzyszony ekonomista w Financial Institutions Center w Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii. W przeszłości był profesorem DAAD na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie (O) oraz wykładał na IESEG School of Management w Lille/Paryż, Uniwersytecie w Glasgow, Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie (M), Uniwersytecie w Osnabrück i Pontificia Universidad Católica de Chile.

 

W 2006 r. był Zastępcą Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedzialny za departamenty księgowości i rozliczeń, analiz finansowych oraz inwestycji kapitałowych. W przeszłości Przewodniczący Rady Nadzorczej PEC Geotermia Podhalańska S.A., członek Rady Nadzorczej PGE Polska Grupa Energetyczna SA i Navi Group S.A. Obecnie członek Rad Nadzorczych W Investments S.A., Dom Maklerski W Investments S.A. i WinVentures Sp. z o. o. S.K.A.

 

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień m.in. w 2014 r. otrzymał I nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego za najlepszą habilitację, która została przyznana pierwszy raz w historii konkursu. W latach 2004-2005 był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Wharton School, gdzie ponownie przebywał w latach 2009-2011 w ramach programu MNiSzW „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców”.

 

W związku ze swoimi zainteresowaniami badawczymi był on zapraszany na seminaria i konferencje organizowane przez ECB, Bank Światowy (IFC), OECD czy też ostatnio Bankowy Fundusz Gwarancyjny w Indonezji. Bazy SSRN i RePEC – największe elektroniczne repozytoria prac naukowych w zakresie nauk społecznych na świecie – klasyfikują go w czołówce polskich i pierwszych 5% naukowców w zakresie ekonomii na świecie.

Posługuje się biegle językiem angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.