Strona główna Wiadomości Santander Consumer Bank zakończył drugą transakcję sekurytyzacji

Santander Consumer Bank zakończył drugą transakcję sekurytyzacji

Santander Consumer Bank zakończył drugą transakcję sekurytyzacji

Pod koniec roku 2015, Santander Consumer Bank zakończył drugą transakcję sekurytyzacji. Zakończony program sekurytyzacji jest jedną z największych tego typu transakcji na polskim  rynku w ostatnich latach i został z powodzeniem przeprowadzony przez UniCredit Bank AG, Oddział w Londynie i Bank Pekao SA.

 

W ramach transakcji, portfel wierzytelności kredytowych Santander Consumer Bank o wartości 1,260 mld złotych został przeniesiony na rzecz spółki specjalnego przeznaczenia (SPV) zarejestrowanej i działającej w Polsce. Jest to pierwsza transakcja, która obejmuje strukturę spółki SPV zarejestrowanej w Polsce i podlega prawu angielskiemu. Łączna wartość wyemitowanych obligacji przekroczyła miliard złotych. Transakcja ta otrzymała pozytywne indywidualne interpretacje organów podatkowych.

Santander Consumer Bank po raz pierwszy przeprowadził transakcję sekurytyzacji w 2014 r. Tym razem Bank zdecydował się na strukturę rewolwingową, co oznacza, że spłacona część portfela poddanego sekurytyzacji może być zasilana na bieżąco kredytami z nowej sprzedaży. Taki mechanizm pozwolił wydłużyć termin zapadalności wyemitowanych obligacji.  

„Zastosowanie takiego rozwiązania daje nam możliwość efektywnego wykorzystania sekurytyzacji jako narzędzia do uzyskania długoterminowego finansowania również przy użyciu krótkoterminowych kredytów ratalnych. Jest to dla nas szczególnie ważne w świetle naszej wiodącej pozycji na rynku kredytów konsumenckich”- wyjaśnia Paweł Muciek, Dyrektor Pionu Zarządzania Finansowego w Santander Consumer Bank.      

Sekurytyzacja jest inicjatywą wpisującą się w strategię na poziomie Grupy Santander i dywizji Santander Consumer Finance. Dla firmy Santander Consumer Bank działającej w Polsce stanowi to metodę wzmacniania pozycji na rynkach kapitałowych oraz dywersyfikacji źródeł finansowania. Od 2009 r. Bank działa również na lokalnym rynku obligacji.

Źródło: Santander Consumer Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.