Strona główna Wiadomości Santander Bank organizatorem III Międzynarodowego Spotkania Rektorów "Universia"

Santander Bank organizatorem III Międzynarodowego Spotkania Rektorów "Universia"

Santander Bank organizatorem III Międzynarodowego Spotkania Rektorów "Universia"

Emilio Botín, przewodniczący Universii i Banco Santander, ogłosił, że III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia odbędzie się w dniach 28 i 29 lipca 2014 r. Universia to stworzona z inicjatywy Banco Santander sieć najważniejszych uniwersytetów na całym świecie, skupiająca 1240 uczelni z 23 krajów, w których uczy się i pracuje 14,3 miliona studentów i wykładowców.

 

W pierwszym spotkaniu, zorganizowanym w 2005 r. w Sewilli, uczestniczyło 500 rektorów. W kolejnym, które odbyło się pięć lat później w Guadalajarze w Meksyku, wzięło udział 900 rektorów uczelni Ameryki Łacińskiej, a wnioski wypracowane podczas spotkania ujęto w specjalnym raporcie podsumowującym wyzwania oraz działania uzgodnione podczas konferencji.

 

Tematem przewodnim III Międzynarodowego Spotkania Rektorów Universia będzie „Uniwersytet XXI wieku: Spojrzenie Ameryki Łacińskiej”. Spotkanie będzie poświęcone przyszłości uniwersytetów, możliwościom sprostania wyzwaniom dzisiejszego społeczeństwa i przewidywaniom dotyczącym uniwersytetów Ameryki Łacińskiej w kontekście globalnym. Uczestnicy omówią wyzwania stojące przed uniwersytetami oraz przyszłość społeczeństwa, która zależy od wykształcenia młodzieży.

 

Zaangażowanie społeczności uniwersyteckiej

 

W spotkaniu wezmą udział rektorzy 1100 uczelni z 46 krajów, zarówno z Ameryki Łacińskiej, jak i czołowych uniwersytetów Europy, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Azji, Afryki i Oceanii.

W programie znajdują się debaty poświęcone prognozom rozwoju uczelni w Ameryce Łacińskiej, ich miejscu i znaczeniu w kontekście globalnym oraz „10 kwestiom kluczowym dla Iberoamerykańskiego Obszaru Wiedzy („Espacio Iberoamericano del Conocimiento)”. Wśród zaproszonych uczelni znalazło się również 50 uniwersytetów z Polski.

 

W przygotowaniach do spotkania w Rio bierze aktywny udział społeczność uniwersytecka. Powołano trzy komitety, w których skład weszło ogółem czterdziestu rektorów. Są to Komitet Międzynarodowy, któremu przewodniczy Carlos Antônio Levi, rektor Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro, Komitet Akademicki, na którego czele stanął Carlos Alexandre Netto, rektor Uniwersytetu Federalnego Rio Grande Do Sul oraz Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącym jest Ignacio Berdugo, były rektor Uniwersytetu w Salamance.

 

W wybór tematów, które będą omawiane podczas spotkania zaangażowanych było 480 rektorów. Są to między innymi: interakcja między uczelnią a społecznością akademicką, nauczanie i badania, dostosowanie się do nowych tendencji społecznych, postawy wobec nowych technologii, strategie internacjonalizacji i inne kwestie, takie jak np. finansowanie szkolnictwa wyższego. W 16 debatach online uczestniczyło kolejnych 267 rektorów oraz ekspertów. „Już ponad 30.000 studentów wzięło udział w dwóch ankietach na temat społecznej roli uniwersytetów i uczelni bez granic”,podkreślił Ignacio Berdugo.

 

Opinie zbierano również w ramach ankiety skierowanej do rektorów wszystkich uczelni będących członkami Universii, na forach dostępnych dla całej społeczności uniwersyteckiej na stronie www.universiario2014.com oraz za pośrednictwem pięciu sondaży.

Ze względu na kluczową rolę technologii w procesie nauczania, opracowano aplikację umożliwiającą stworzenie międzyuczelnianej sieci współpracy i komunikacji na poziomie międzynarodowym. Jest to nowość w porównaniu do poprzednich spotkań.

 

Obecnie wszystkie sesje i tematy spotkań są przygotowywane za pośrednictwem Internetu
i sieci społecznościowych. Rektorzy będą mogli brać udział w poszczególnych dyskusjach
i komunikować się z innymi uczestnikami korzystając z tabletów.

 

Wybierając Rio de Janeiro na miejsce spotkania, Międzynarodowy Komitet Doradczy Universii(Consejo Asesor Internacional de Universia) chciał upamiętnić 450 rocznicę założenia miasta. W ten sposób Rio staje się „punktem odniesienia dla globalnej debaty na temat przyszłości naszej planety i całej ludzkości”. Wybór ten podkreśla też znaczenie i jakość brazylijskiego systemu szkolnictwa wyższego (Universia zrzesza 220 uniwersytetów z tego kraju) oraz rosnącą rolę Brazylii jako światowego lidera.

Wspieranie szkolnictwa wyższego ma kluczowe znaczenie dla polityki odpowiedzialności społecznej Banco Santander. W ciągu ostatnich 15 lat bank przeznaczył 1 mld euro na finansowanie uniwersytetów i Universii. Jak stwierdził Emilio Botín, „mamy pełną świadomość, że inwestując w edukację, inwestujemy jednocześnie w równość i rozwój. Nie ma wątpliwości, że rozpowszechnienie edukacji i wyższa liczba absolwentów wyższych uczelni oznaczają postęp kraju. Jestem przekonany, że to spotkanie będzie światowym szczytem szkolnictwa wyższego w 2014 r. i że wspólnym wysiłkiem uda nam się wcielić w życie wypracowane tu rozwiązania„.

 

W spotkaniu, podczas którego ogłoszono zorganizowanie kolejnego spotkania Universia, wzięli udział Eduardo da Costa Paes, prezydent Río de Janeiro, Carlos Antônio Levi, rektor Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro i przewodniczący Komitetu Międzynarodowego Universii, Carlos Alexandre Netto, rektor Uniwersytetu Federalnego Rio Grande do Sul
i przewodniczący Komitetu Akademickiego, Ignacio Berdugo, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz Emilio Botín, przewodniczący Banco Santander i Universii.

 

Program Santander Universidades został stworzony w 1996 r. przez Grupę Santander, do której należy Bank Zachodni WBK. Za jego powołaniem stało przekonanie, że warto inwestować w rozwój społeczeństwa kraju, w którym prowadzi się działalność,
a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wsparcie uczelni wyższych jako głównego motoru rozwoju społeczeństwa. Bank Zachodni WBK zarządzający programem Santander Universidades w Polsce, od grudnia 2011 podpisał 38 umów
o współpracy z czołowymi uczelniami wyższymi. Przynależność do programu jest dla polskich uczelni wyznacznikiem prestiżu, a także świadczy o chęci międzynarodowego rozwoju oraz wyróżnienia się w środowisku akademickim pod względem oferowanych możliwości edukacyjnych. Więcej informacji o Programie na www.santanderuniversidades.pl.

Źródło: BZ WBK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.