Jeśli klient uzna, że nie chce już dłużej korzystać z konta osobistego w danym banku, może rozwiązać umowę rachunku bankowego drodze jej wypowiedzenia. Takie samo prawo przysługuje bankowi, w którym klient ma otwarty rachunek.
Bank ma możliwość rozwiązania umowy o rachunek bankowy wyłącznie wówczas, gdy zachodzą ważne powody, w szczególności, gdy posiadacz konta popełnił przestępstwo związane z prowadzonym na jego rzecz rachunkiem bankowym. Czasami rozwiązanie umowy rachunku bankowego przez jego posiadacza wiąże się z koniecznością poniesienia karnych opłat.
Dodatkowo, w prawie bankowym istnieje przepis, na podstawie którego umowa rachunku bankowego może wygasnąć automatycznie, bez konieczności jej wypowiadania przez bank lub posiadacza rachunku.
Samoistne rozwiązanie umowy o konto bankowe
Art. 60 Prawa bankowego stanowi, że umowa rachunku bankowego może ulec rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w umowie. Nie ma przy tym znaczenia, z jakim rodzajem rachunku bankowego mamy akurat do czynienia.
Oczywiście, w umowie z bankiem może być zawarte postanowienia inne, niż w prawie bankowym, ale nie mogą one być mniej korzystne dla klienta banku.
Umowa rachunku bankowego może być rozwiązana także samoistnie, po upływie okresu, na który została zawarta.