Strona głównaPoradnik finansowyRozwiązanie umowy rachunku bankowego

Rozwiązanie umowy rachunku bankowego

Jeśli klient uzna, że nie chce już dłużej korzystać z konta osobistego w danym banku, może rozwiązać umowę rachunku bankowego drodze jej wypowiedzenia. Takie samo prawo przysługuje bankowi, w którym klient ma otwarty rachunek.

Bank ma możliwość rozwiązania umowy o rachunek bankowy wyłącznie wówczas, gdy zachodzą ważne powody, w szczególności, gdy posiadacz konta popełnił przestępstwo związane z prowadzonym na jego rzecz rachunkiem bankowym. Czasami rozwiązanie umowy rachunku bankowego przez jego posiadacza wiąże się z koniecznością poniesienia karnych opłat.

Dodatkowo, w prawie bankowym istnieje przepis, na podstawie którego umowa rachunku bankowego może wygasnąć automatycznie, bez konieczności jej wypowiadania przez bank lub posiadacza rachunku.

Samoistne rozwiązanie umowy o konto bankowe

Art. 60 Prawa bankowego stanowi, że umowa rachunku bankowego może ulec rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w umowie. Nie ma przy tym znaczenia, z jakim rodzajem rachunku bankowego mamy akurat do czynienia.

Oczywiście, w umowie z bankiem może być zawarte postanowienia inne, niż w prawie bankowym, ale nie mogą one być mniej korzystne dla klienta banku.

Umowa rachunku bankowego może być rozwiązana także samoistnie, po upływie okresu, na który została zawarta.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular