Strona główna Wiadomości Raiffeisen Polbank oferuje kredyty inwestycyjne dla MSP z gwarancją de minimis BGK

Raiffeisen Polbank oferuje kredyty inwestycyjne dla MSP z gwarancją de minimis BGK

Raiffeisen Polbank oferuje kredyty inwestycyjne dla MSP z gwarancją de minimis BGK
  • Bank Gospodarstwa Krajowego zabezpiecza 60% wartości kredytu inwestycyjnego, a gwarancja nie może być wyższa niż 3,5 mln zł;

  • Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy to maksymalnie 200 tys. euro;

  • Gwarancje udzielane są na okres maksymalnie 99 miesięcy;

  • Opłata prowizyjna za roczny okres gwarancji to 0,5% wartości gwarancji.

Od 13 listopada 2013 roku Raiffeisen Polbank udostępnia firmom z sektora MSP kredyt inwestycyjny z gwarancjami de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Kwota gwarancji nie może przekraczać 60% kwoty kredytu i być wyższa niż 3,5 mln zł. Maksymalna wysokość jednostkowej gwarancji zależna jest od wielkości pomocy de minimis, którą kredytobiorca otrzymał w bieżącym roku podatkowym i dwóch latach go poprzedzających. Łączna wartość pomocy de minimis przyznana jednemu kredytobiorcy nie może przekroczyć 200 tys. euro, a dla podmiotów działających w sektorze transportu drogowego – 100 tys. euro w roku podatkowym, w którym ubiega się o wsparcie oraz w ciągu dwóch lat go poprzedzających. W wymienione kwoty wlicza się także wartość gwarancji zabezpieczającej wnioskowany kredyt. Stawka opłaty prowizyjnej za roczny okres gwarancji wynosi 0,5% jej wartości.

 

Kredyt inwestycyjny zabezpieczony w 60% gwarancją de minimis BGK udzielany jest wyłącznie w złotych i na określony cel inwestycyjny. Jest to kredyt nieodnawialny, którego okres wykorzystania zależy od czasu trwania finansowanej inwestycji, jednak należy pamiętać, że gwarancja udzielana jest na maksymalnie 99 miesięcy. Środki z kredytu przelewane są na podstawie dyspozycji na konto przedsiębiorcy wyłącznie w formie bezgotówkowej. Gwarancją nie może być objęty kredyt na inwestycje kapitałowe, a środków z kredytu nie można wykorzystać na zakup instrumentów finansowych, wierzytelności oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

 

Dzięki kredytowi inwestycyjnemu z gwarancją de minimis przedsiębiorca może sfinansować rozwój firmy nawet mimo niewystarczających zabezpieczeń własnych. Nowe środki z kredytu można przeznaczyć np. na odtworzenie lub modernizację majątku trwałego, czyli różnego typu maszyn, urządzeń czy infrastruktury przemysłowej. Rozwiązanie to umożliwia także podwyższenie już istniejącego finansowania, co dotychczas nie było możliwe, jeśli firma nie mogła przedstawić wystarczających zabezpieczeń” – mówi Piotr Jabłoński, Dyrektor Zarządzający Bankowością Korporacyjną w Raiffeisen Polbank.

 

Produkt przeznaczony jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – w rozumieniu Komisji Europejskiej – tzn. charakteryzujących się maksymalnie do: 50 mln euro obrotu, 43 mln euro sumy bilansowej i zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Z programu wyłączone są przedsiębiorstwa działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury, produkcji podstawowej produktów rolnych oraz w sektorze węglowym. Oprócz standardowych dokumentów, kredytobiorca pragnący skorzystać z programu powinien złożyć wniosek o udzielenie przez BGK gwarancji spłaty kredytu w ramach Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis. Wszelkie formalności będzie mógł załatwić w placówkach Raiffeisen Polbank.

Raiffeisen Polbank ma wieloletnie doświadczenie w finansowaniu przedsiębiorstw. Jest liderem wśród polskich banków na rynku kredytów technologicznych – za jego pośrednictwem przedsiębiorcy złożyli od początku trwania programu 230 wniosków o kredyt technologiczny, których wartość wyniosła 597 mln zł. W ramach Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis bank wsparł w roku 2013 już 430 przedsiębiorstw, udzielając kredytów na kwotę ponad 310 mln zł.

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.