Strona główna Wiadomości "Polak w świecie finansów" wyróżniony nagrodą "Economicus"

"Polak w świecie finansów" wyróżniony nagrodą "Economicus"

"Polak w świecie finansów" wyróżniony nagrodą "Economicus"

Książka „Polak w świecie finansów” zajęła drugie miejsce w konkursie „Economicus” w kategorii „najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną”. Nagrody w trzeciej edycji konkursu, organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”, zostały przyznane podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

 

Nagroda Economicus wręczana jest corocznie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej
w trzech kategoriach: najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną, najlepszy poradnik ekonomiczny oraz najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomicznej. Ma ona na celu wspieranie autorów, a także wydawców, których publikacje w zakresie tematyki ekonomicznej reprezentują wysoki poziom zarówno merytoryczny jak i edytorski. Nagrodzie patronuje Narodowy Bank Polski.

 

– Książka „Polak w świecie finansów” to wartościowa publikacja i cieszę się, że zyskała uznanie kapituły tak prestiżowej nagrody – mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, partnera wydania książki. – Jej szczególną wartością jest to, że w przystępny sposób prezentuje zagadnienia ekonomiczne obecne w naszym codziennym życiu. W sposób kompleksowy analizuje nasze zachowania finansowe, stosunek do pieniędzy i finansów w ogóle, a także odpowiada na pytanie, od czego zależy postrzeganie naszej sytuacji materialnej. Ten przyjazny sposób ujęcia tematu jest nam szczególnie bliski ze względu na wieloletnie zaangażowanie w edukację finansową Polaków naszej Fundacji. Wierzymy, że ta publikacja przyczyni się do popularyzacji wiedzy finansowej w kraj – dodaje.

 

Książka prof. Dominiki Maison „Polak w świecie finansów” zawiera analizę badań przeprowadzonych w 2009 r. na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy nad stanem wiedzy finansowej Polaków. Została także uzupełniona o wyniki innych prowadzonych w latach 2009-2011 badań dotyczących postaw i zachowań finansowych Polaków względem korzystania z usług bankowych, oszczędzania, inwestowania i zarządzania domowym budżetem.

 

Najciekawsze wnioski z książki:

  • Postrzeganie własnej sytuacji materialnej mniej zależy od tego, ile kto ma pieniędzy, a bardziej od tego, jak patrzy na życie. Jeżeli ktoś widzi w jasnych barwach swoją aktualną sytuację materialną, ma poczucie, że jest ona lepsza od sytuacji innych, to prawdopodobnie też bardziej wierzy, że może być jeszcze lepiej.

  • Spośród działań, jakie Polacy byliby skłonni podjąć w celu zwiększenia ilości posiadanych pieniędzy, najwięcej osób jest gotowych zagrać w totolotka (57% Polaków). Wynik ten jest o tyle zaskakujący, że szansa na „szóstkę” w Dużym Lotku wynosi 1 do 13 983 816, podczas gdy szansa na znalezienie dodatkowej pracy jest nieporównywalnie większa.

  • Odpowiedź na pytanie, czy pieniądze dają szczęście brzmi: zdecydowanie
    nie, pod warunkiem jednak, że podstawowe potrzeby człowieka są zaspokojone. Czy natomiast szczęście daje pieniądze? Wygląda na to, że tak – ludzie bardziej optymistycznie nastawieni do życia i świata często osiągają większy sukces finansowy niż życiowi pesymiści

Źródło: Citi Handlowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.