Strona główna Wiadomości Pracowniczy Program Emerytalny PKO BP szansą na wyższą emeryturę

Pracowniczy Program Emerytalny PKO BP szansą na wyższą emeryturę

Pracowniczy Program Emerytalny PKO BP szansą na wyższą emeryturę

Wzbogacenie systemu motywacyjnego o dodatkowe świadczenia, wdrożenie nowoczesnego sposobu oszczędzania środków na emeryturę z wykorzystaniem zachęt fiskalnych i efektywne premiowanie stażu pracy w banku, to tylko niektóre korzyści wdrażanego właśnie w PKO Banku Polskim Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE).

Pracownicze programy emerytalne należą do grona elitarnych świadczeń oferowanych przez pracodawców. Są formą zorganizowanego oszczędzania finansowanego przez pracodawcę, który chce zapewnić swoim pracownikom wyższą emeryturę i jednocześnie umożliwić im oszczędzanie własnych, dodatkowych środków z wykorzystaniem najtańszych produktów finansowych na rynku. Wpłacane w ramach PPE składki są przekazywane do wybranych przez pracowników funduszy inwestycyjnych. Składki powiększone o osiągnięte z ich inwestowania zyski stanowić będą w przyszłości dodatkowe świadczenie emerytalne pracownika.

Uczestnikiem PPE PKO Banku Polskiego może zostać pracownik, którego staż pracy w banku wynosi co najmniej 6 miesięcy. Składkę, która przekazywana jest do programu, finansuje – w wysokości 3 proc. wynagrodzenia – pracodawca. Jednocześnie każdy z uczestników będzie mógł wpłacać do PPE za pośrednictwem pracodawcy dodatkowe środki (minimalna kwota wynosi 50 zł). Zarządzającym środkami PPE będzie PKO TFI – środki będą inwestowane w fundusze inwestycyjne wybrane z oferty Towarzystwa.

W ofercie programu będzie można wybrać jeden z dwóch wariantów inwestowania: opcję „otwarta architektura” lub „life cycle”. W pierwszej będzie można budować własny portfel inwestycyjny w oparciu o wybrane subfundusze PKO TFI. Uczestnik wybiera nie więcej niż 5 subfunduszy inwestycyjnych (z 8 proponowanych) i ustala podział procentowy środków lokowanych dla każdego z nich.

W wariancie drugim uczestnik wybiera jeden subfundusz zabezpieczenia emerytalnego (z 5 dostępnych), do którego trafia 100 proc. przekazywanych środków. W tej opcji, aby znaleźć optymalny dla siebie fundusz, a tym samym sposób inwestowania, uczestnik programu będzie musiał jedynie określić przewidywaną perspektywę inwestowania. W przypadku PPE perspektywa ta powinna być zbieżna z zaplanowanym czasem oszczędzania środków do momentu ich wypłaty (możliwej po ukończeniu 60 roku życia). PKO TFI zaoferowało subfundusze zabezpieczenia emerytalnego przeznaczone dla osób, które planują wypłacić środki poczynając od 2020 roku aż do 2060 roku. Subfundusz, który uczestnik wybiera na podstawie swojego wieku przejścia na emeryturę, dostosowuje samoczynnie ryzyko i strukturę aktywów, w które inwestowane są środki. Oznacza to, że subfundusz z czasem zmienia strukturę inwestycji z bardziej ryzykownych (akcje) w kierunku bezpiecznych (obligacje).

We wszystkich funduszach, które zostaną zaoferowane w ramach PPE opłaty za zarządzanie dla PKO TFI są około trzykrotnie niższe w porównaniu do inwestycji indywidualnych. Warto także podkreślić, że programy emerytalne to wciąż jeden z nielicznych rodzajów inwestowania zwolnionych w Polsce z podatku od dochodów kapitałowych. Szacuje się, że w wiodących branżach w Polsce (sektor farmaceutyczny i dóbr szybko zbywalnych) liczba pracodawców zapewniających swoim pracownikom PPE nie przekracza 25-40 proc. Natomiast liczba banków oferujących programy emerytalne jedynie nieznacznie przekracza średnie wskaźniki dla innych branż. Łącznie w programach emerytalnych uczestniczy ok. 350 tysięcy osób. Grupa ta stanowi mniej niż 3 proc. czynnych zawodowo.

Z punktu widzenia skali PPE PKO Banku Polskiego będzie jednym z kilku największych w Polsce i jednocześnie jednym z dwóch największych programów emerytalnych w sektorze finansowym. Składka, którą bank przekazywać będzie co miesiąc na konta uczestników, jest bliska średniej rynkowej. Pod względem całkowitej kwoty składek, a tym samym kosztów, jakie poniesie bank, program należeć będzie do pierwszej piątki PPE w Polsce. 5 lipca 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wpisała PPE PKO Banku Polskiego do rejestru pracowniczych programów emerytalnych.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.