Pożyczki bez BIK

Pożyczki bez BIK

Każdy bank czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa na mocy ustawy o Prawie Bankowym, zobowiązane są do sprawdzania historii kredytowania klientów przy wnioskowaniu o zobowiązania kredytowe. Prawo bankowe nie dotyczy jednak działalności parabanków i wszelkich firm pożyczkowych, które mogą oferować klientom tzw. pożyczki bez BIK. Na czym one polegają i czy klient nie ryzykuje zaciągając tego rodzaju zobowiązanie pożyczkowe?

Biuro Informacji Kredytowej przeszkodą w zaciąganiu kredytów

BIK, czyli właściwie Biuro Informacji Kredytowe, jest instytucją powołaną do życia przez Związek Banków Polskich na mocy ustawy o Prawie Bankowym. BIK powstał w 1997 roku i od tego czasu gromadzi, przechowuje i przetwarza informacje dotyczące wszelkiego rodzaju zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, czy kredytów ratalnych, ale wyłącznie w odniesieniu do klientów banków komercyjnych oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. BIK gromadzi dane dotyczące zobowiązań i historii kredytowania klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Czym różni się proces kredytowy w bankach i para bankach?

Przy wnioskowaniu o kredyt bankowy, klient musi złożyć wniosek i wyrazić swoją zgodę na to, aby pracownik banku mógł skontrolować jego sytuację finansową i historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli klient posiada w BIK-u pozytywne wpisy, dotyczące terminowej spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań, działają one na jego korzyść i szybciej otrzyma kredyt, o który wnioskuje w banku lub w SKOK-u. Natomiast, jeśli  potencjalny kredytobiorca ma w BIK negatywne wpisy, najprawdopodobniej, banki odmówią mu udzielenia kredytu, obawiając się, że nierzetelny dłużnik będzie spóźniał się ze spłatą kolejnych rat udzielonego kredytu lub całkowicie zaniecha jego spłaty. Brak wpisów w BIK nie do końca jest sytuacją pozytywną dla klienta. Banki i SKOK-i nie wiedzą bowiem, czego mogą się po nim spodziewać.

Wpisy w BIK, pozytywne lub negatywne, nie mają żadnego znaczenia dla parabanków, które w ogóle nie kontrolują historii kredytowania klienta ubiegającego się w nich o pożyczkę. W ich ofertach często można więc spotkać się z informacją, że udzielają pożyczek bez BIK.

Pożyczka bez BIK jedyną możliwością zapożyczenia się

Często u klientów, którzy nieterminowo regulowali raty kredytów, co zostało odnotowane w BIK, jedyną możliwością pozyskania zewnętrznych środków finansowych będzie zaciągnięcie pożyczki bez BIK. Firmy parabankowe nie przekazują danych o klientach i o trybie spłaty przez nich pożyczek do BIK i nie mogą sprawdzać historii kredytowania klienta w BIK, bez poniesienia z tego tytułu opłat i wyrażenia zgody przez klienta. Dlatego też wcześniejsza historia kredytowania w BIK nie ma żadnego znaczenia dla parabanków udzielających pożyczek bez BIK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.