Każdy bank czy Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa na mocy ustawy o Prawie Bankowym, zobowiązane są do sprawdzania historii kredytowania klientów przy wnioskowaniu o zobowiązania kredytowe. Prawo bankowe nie dotyczy jednak działalności parabanków i wszelkich firm pożyczkowych, które mogą oferować klientom tzw. pożyczki bez BIK. Na czym one polegają i czy klient nie ryzykuje zaciągając tego rodzaju zobowiązanie pożyczkowe?
Biuro Informacji Kredytowej przeszkodą w zaciąganiu kredytów
BIK, czyli właściwie Biuro Informacji Kredytowe, jest instytucją powołaną do życia przez Związek Banków Polskich na mocy ustawy o Prawie Bankowym. BIK powstał w 1997 roku i od tego czasu gromadzi, przechowuje i przetwarza informacje dotyczące wszelkiego rodzaju zobowiązań pożyczkowych i kredytowych, czy kredytów ratalnych, ale wyłącznie w odniesieniu do klientów banków komercyjnych oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. BIK gromadzi dane dotyczące zobowiązań i historii kredytowania klientów indywidualnych i przedsiębiorców.
Czym różni się proces kredytowy w bankach i para bankach?
Przy wnioskowaniu o kredyt bankowy, klient musi złożyć wniosek i wyrazić swoją zgodę na to, aby pracownik banku mógł skontrolować jego sytuację finansową i historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli klient posiada w BIK-u pozytywne wpisy, dotyczące terminowej spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań, działają one na jego korzyść i szybciej otrzyma kredyt, o który wnioskuje w banku lub w SKOK-u. Natomiast, jeśli potencjalny kredytobiorca ma w BIK negatywne wpisy, najprawdopodobniej, banki odmówią mu udzielenia kredytu, obawiając się, że nierzetelny dłużnik będzie spóźniał się ze spłatą kolejnych rat udzielonego kredytu lub całkowicie zaniecha jego spłaty. Brak wpisów w BIK nie do końca jest sytuacją pozytywną dla klienta. Banki i SKOK-i nie wiedzą bowiem, czego mogą się po nim spodziewać.
Wpisy w BIK, pozytywne lub negatywne, nie mają żadnego znaczenia dla parabanków, które w ogóle nie kontrolują historii kredytowania klienta ubiegającego się w nich o pożyczkę. W ich ofertach często można więc spotkać się z informacją, że udzielają pożyczek bez BIK.
Pożyczka bez BIK jedyną możliwością zapożyczenia się
Często u klientów, którzy nieterminowo regulowali raty kredytów, co zostało odnotowane w BIK, jedyną możliwością pozyskania zewnętrznych środków finansowych będzie zaciągnięcie pożyczki bez BIK. Firmy parabankowe nie przekazują danych o klientach i o trybie spłaty przez nich pożyczek do BIK i nie mogą sprawdzać historii kredytowania klienta w BIK, bez poniesienia z tego tytułu opłat i wyrażenia zgody przez klienta. Dlatego też wcześniejsza historia kredytowania w BIK nie ma żadnego znaczenia dla parabanków udzielających pożyczek bez BIK.