Strona główna Wyniki porównań Lokaty strukturyzowane

Lokaty strukturyzowane

Szukasz alternatywy dla tradycyjnych lokat bankowych? Banki kuszą klientów lokatami strukturyzowanymi – możliwością dużego zysku przy stosunkowo niewielkim ryzyku. Jak jest faktycznie? Nasza porównywarka lokat strukturyzowanych umożliwia porównanie i wybór najbardziej atrakcyjnej oferty. Nie wiesz co to lokata strukturyzowana? Przeczytaj poniższy artykuł.

[comperia]

Co to jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana niewiele ma wspólnego z tradycyjną lokatą bankową. Decydując się na założenie produktu, należy uświadomić sobie, że lokata strukturyzowana nie jest produktem oszczędnościowym, jest narzędziem czysto inwestycyjnym.

Część zdeponowanego przez nas kapitału inwestowana jest w bezpieczny sposób – w obligacje skarbowe. Zasadnicza część środków inwestowana jest bardziej ryzykownie – w giełdowe indeksy, surowce.

Warto nadmienić także, że lokata strukturyzowana jest zakładana na okres dłużysz niż tradycyjny depozyt bankowy, zwykle na 2-4 lat. Konieczność podjęcia zainwestowanych środków przed upływem terminu umowy, przeważnie wiąże się ze stratą około 30 proc. sumy bazowej.

Na co zwrócić uwagę?

Jest kilka wskaźników i czynników, które powinniśmy sprawdzić nim zdecydujemy się na założenie lokaty strukturalnej. Warto zapoznać się ze sposobem wyliczania stopy zysku, na podstawie której są nam wypłacane środki po upływie terminu lokaty. Podstawa tych kalkulacji powinna zostać dokładnie określona w umowie. Zwykle są to: średnia arytmetyczna z odczytu indeksów bądź stopa wzrostu określonych walorów.

Sprawdź co ile wypłacane są zyski. Zdarzają się długoterminowe lokaty strukturyzowane, gdzie zyski są wypłacane kwartaknie.

Warto upewnić się także, jakie gwarancje zysku daje bank. Zazwyczaj jest to gwarancja wypłaty 80-90 proc. wpłaconych środków, zdarza się, że bank obliguje się, że w razie niepowodzenia części inwestycyjnej, zwróci nam całość wkładu.

Przyjrzyj się dokładnie w czyje akcje, jakie surówce inwestowana jest „ryzykowna” część kapitału. Sprawdź rankingi uwzględniające zakończone już lokaty strukturalne, przekonaj się ile faktyczne „zarobiły” i czy sugerowany przez bank dwudziestoparo-procentowy zysk jest realny do osiągnięcia. Przekalkuluj czy potencjalne szanse na zarobek przewyższają poziom ryzyka.