Chcesz założyć lokatę? Bank kusi Cię lokatą progresywną? Przekonaj się czy rzeczywiście zyskasz, decydując się na depozyt z oprocentowaniem progresywnym. Sprawdź faktyczne roczne oprocentowanie lokaty i rzeczywistą stopę zwrotu. Nasza porównywarka lokat progresywnych, pomoże wybrać optymalną ofertę. Wpisz w puste pola porównywarki wysokość depozytu, walutę oraz okres na jaki zamierzasz zawrzeć umowę z bankiem, a otrzymasz ranking lokat progresywnych.
[comperia]
Lokata progresywna – czy warto zakładać?
Banki prześcigają się w pomysłach na to jak zwabić klienta. Wabikiem w przypadku lokat progresywnych jest atrakcyjne, wysokie oprocentowanie. Niejednokrotnie Twoją uwagę przyciągają reklamy, które kuszą oprocentowaniem w wysokości 10% czy 12%. Nie możliwe? Możliwe, ale tak wysokie oprocentowanie dotyczy zwykle ostatniego miesiąca depozytu.
Lokata progresywna inaczej zwana dynamiczną, to depozyt długo- bądź średnioterminowy, który podzielony jest na podokresy. Podokresy „rozrachunkowe” to zwykle miesiąc, dwa miesiące bądź kwartał. Stawki oprocentowania rosną w kolejnych podokresach oszczędzania.
Na co uważać? Co sprawdzić nim zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem? Wskaźnikiem, który najlepiej zobrazuje rentowność lokaty jest rzeczywista stopa zwrotu.
Warto sprawdzić także, jaki sposób kapitalizacji odsetek oferuje bank. Przeważnie bank proponuje naliczanie odsetek po każdym podokresie trwania umowy lub pod koniec jej obowiązywania. Pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej korzystny. Załóżmy, że odsetki kapitalizowane są po każdym miesiącu, wówczas co miesiąc zwiększana jest podstawa oprocentowania.
Lokaty progresywne – plusy i minusy
Nie daj skusić się pozornie wysokiemu oprocentowaniu. Przekonaj się jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Porównaj rzeczywistą stopę zwrotu z inwestycji, jaką możesz osiągnąć wybierając lokatę progresywną, a jaką decydując się na tradycyjną.
Zdecydowany plus lokat progresywnych to możliwość wypłaty zdeponowanych w banku pieniędzy w dowolnym czasie przed zakończeniem umowy, bez utraty naliczonych odsetek. Upewnij się jak skonstruowana jest umowa w banku, w którym zmierzasz założyć lokatę, bowiem każdy bank wprowadza własne regulacje.