Lokaty bankowe

Zastanawiasz się jak bezpiecznie ulokować pieniądze? Nie chcesz by Twoje oszczędności „traciły” na wartości? Nie trzymaj pieniędzy w skarpecie, załóż lokatę bankową. To bezpieczny sposób pomnażania oszczędności. Lokaty bankowe to jeden z popularniejszych sposobów przechowywania pieniędzy. Jak wybrać optymalną lokatę? Nasza porównywarka lokat bankowych pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy, że określisz jaką kwotę zamierzasz powierzyć bankowi, wybierzesz walutę lokaty, okres depozytu, a także formę oprocentowania – z oprocentowaniem stałym bądź zmiennym, a otrzymasz zestawienie aktualnych ofert.

[comperia]

Lokaty bankowe – jak wybrać najlepszą?

Jak wybrać najlepszą ofertę? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Wiele zależy od tego jak dużą kwotę zamierzasz zdeponować w banku i na jaki długi okres? Im większa kwota i dłuższy okres depozytu, tym bank jest hojniejszy i skory do przyznania wyższego oprocentowania. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy przeglądamy oferty lokat bankowych? Ważny czynnik to okres kapitalizacji odsetek – możesz wybierać wśród lokat z dzienną i miesięczną kapitalizacją odsetek, a także sposób ich naliczania – ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem. Nim założysz lokatę, sprawdź jakie konsekwencje niesie za sobą przedwczesne zerwanie umowy (zazwyczaj po prostu nie otrzymasz odsetek należnych za dotychczasowy depozyt).

 Gdy wybierasz lokatę bankową, zwróć uwagę na:

  • wysokość nominalnego oprocentowania lokaty;
  • okres depozytu;
  • minimalną i maksymalną wysokość środków, wymaganych do założenia lokaty;
  • sposób kapitalizacji odsetek;
  • rodzaj oprocentowania – stałe bądź zmienne;

Lokata bankowa – rodzaje:

Ze względu na okres depozytu – możemy wyróżnić:

  •  lokaty krótkoterminowe (od 1 do 2 miesięcy);
  • lokaty kwartalne (od 3 do 5 miesięcy);
  • lokaty średnioterminowe (od 6 do 11 miesięcy;
  • lokaty długoterminowe (od 1 roku do 2 lat);

Lokata progresywna (dynamiczna) – oprocentowanie depozytu wzrasta z każdym miesiącem trwania umowy.

Lokata overnight – zazwyczaj połączona z kontem oszczędnościowym, opiera się na założeniu, że pieniądze zarabiają przez noc, w dzień zostają do dyspozycji klienta, który może je swobodnie wypłacać.

Lokata negocjowana – przeznaczona dla klientów dysponujących dużą gotówką, którzy są zdecydowani na założenie pieniędzy w bankowym depozycie. Klient indywidualnie ustala z bankiem wysokość oprocentowanie i okres trwania lokaty.

Lokata rentierska – to produkt finansowy dostępny dla bogatych klientów, którzy deponują w banku dużą ilość gotówki na długi okres czasu. Klient (zwany rentierem) ustala indywidualnie z bankiem okresy, w którym będą mu wypłacane odsetki (zwykle w równych odstępach czasu).

Lokata call – zwykle warunkiem do założenia lokaty typ call jest posiadanie konta w danym banku. Niektóre banki określają minimalną kwotę niezbędną do założenia lokaty. Umowa zawierana jest „bezterminowo” – nie wskazuje się okresu jej trwania (czasem bank podje minimalny okres – zwykle 2 dni). Odsetki naliczane są w oparciu o zmienną stopę procentową.