Strona główna Wiadomości Polacy coraz bardziej samodzielni w inwestycjach

Polacy coraz bardziej samodzielni w inwestycjach

Polacy coraz bardziej samodzielni w inwestycjach

Z najnowszego, kolejnego już badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank wynika, że ponad dwie trzecie osób posiadających jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nabyło je za pośrednictwem banku, a tylko jedna trzecia dokonała tego zakupu bezpośrednio w TFI. Z pomocy banku ma zamiar skorzystać również niemal 40 proc. tych, którzy dopiero mają w planach taki zakup. Więcej niż co drugi badany, liczy w tym względzie na pomoc doradcy w oddziale banku, ale już ponad 35 proc. respondentów chce dokonać samodzielnego wyboru, budując swój portfel funduszy online.


Jak wskazuje portal analizy.pl przez ostatnie trzy miesiące wartość środków, jakie Polacy lokowali w funduszach inwestycyjnych rosła. Na koniec kwietnia łączne aktywa ulokowane w funduszach wyniosły prawie 257 mld zł i w porównaniu z poprzednim miesiącem były większe o 1,59 mld zł (+0,6 proc.). Zdaniem analityków portalu, był to jednak przede wszystkim wynik sprzedaży funduszy niedetalicznych. Niemniej także saldo wpłat i wypłat z funduszy dostępnych dla inwestorów indywidualnych okazało się dodatnie – i to już drugi miesiąc z rzędu (wyniosło + 0,11 mld).

 

Najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez Deutsche Bank pokazuje natomiast, że liczba Polaków, którzy posiadali udziały w TFI, utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W tym roku niespełna 19 proc. zapytanych potwierdziło, że posiada jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (przed rokiem było to 19,6 proc.).

 

Odsetek Polaków deklarujących chęć inwestycji w fundusze wyniósł niecałe 8 proc. Jest to porównywalny wynik do zeszłorocznego, kiedy taki zamiar deklarowało 8,6 proc. Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank rezultat ten nie powinien zaskakiwać. – Jak pokazują liczne analizy, Polacy nadal raczej unikają bardziej zaawansowanych produktów inwestycyjnych – komentuje. – Pod tym względem jesteśmy zdecydowanie bardziej konserwatywni niż społeczeństwa zachodnie. Ufamy przede wszystkim tradycyjnym metodom pomnażania kapitału jak np. lokaty czy rachunki oszczędnościowe, mimo że w obecnej sytuacji rynkowej nie przynoszą one atrakcyjnych zysków – mówi. – Tymczasem istnieją produkty finansowe, które mogą przynieść satysfakcjonujące zwroty z inwestycji, zwłaszcza w długim terminie i przy odpowiednim poziomie dywersyfikacji. Najbardziej podstawowym i dostępnym już przy bardzo niskich kwotach wpłat są fundusze inwestycyjne – dodaje.

 

Jak wynika z badania Deutsche Bank, ponad 68 proc. respondentów kupiło swoje jednostki uczestnictwa poprzez bank. Reszta, czyli ponad 35 proc. wolało dokonać tego zakupu bezpośrednio w TFI. Z kolei prawie 40 proc. respondentów, którzy dopiero mają zamiar zainwestować w fundusze, wolałoby je kupić za pośrednictwem banku, natomiast 30 proc. chciałoby to zrobić bezpośrednio w TFI.

 

 

Analiza Deutsche Bank pokazuje ponadto, że ponad połowa badanych (53 proc.), którzy mają zamiar kupić jednostki TFI, wolałaby to zrobić korzystając z pomocy doradcy. Jest też grupa osób licząca przede wszystkim na swoją własną wiedzę i umiejętności. Stanowi ona ponad 35 proc. wszystkich chcących kupić jednostki TFI. – To dużo biorąc pod uwagę wspomniane już ostrożne podejście Polaków do zaawansowanych instrumentów finansowych – ocenia Monika Szlosek.

 

Wynik ten może być odbiciem szerszego, globalnego trendu, jakim jest wykorzystanie nowych technologii w coraz większej liczbie obszarów życia współczesnego człowieka. Jest to również widoczne w bankowości. Obsługa rachunków poprzez bankowość internetową dla wielu z nas jest już oczywistością. – E-bankowość w Polsce jest jedną z najlepiej rozwiniętych na świecie, a klienci coraz częściej nie wyobrażają sobie realizacji codziennych transakcji bez niej mówi Monika Szlosek. – Dlatego też, kolejne elementy oferty instytucji finansowych stają się dostępne dla klientów przez internet, a także w kanałach mobilnych.

 

Przykładem takiego rozwiązania jest uruchomiona niedawno przez Deutsche Bank dostępna pod adresem www.dbnavi.pl platforma, która w prosty sposób pozwala określić swój styl inwestycyjny, wyszukiwać i porównywać fundusze, a następnie skonstruować własny portfel. – Warto podkreślić, że nie jest to narzędzie przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych inwestorów, posiadających dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie funduszy. – Platforma db Navi ma pomóc każdemu, kto jest zainteresowany funduszami, w intuicyjny sposób dobrać produkty, które będą odpowiadać preferencjom, np. pod kątem potencjalnego ryzyka, czy możliwych do osiągnięcia zysków – zapewnia Monika Szlosek. – To rozwiązanie jest szczególnie pomocne, gdy poruszamy się po bardzo szerokiej ofercie i potrzebujemy zawęzić kryteria wyboru funduszy do naszego portfela – dodaje.

 

Możliwość bezproblemowego zakupu funduszy przez kanały online może wpłynąć pozytywnie na ocenę tego typu produktów wśród osób, które rozważają tego typu inwestycję. – O ile sytuacja rynkowa, która powoduje, że oprocentowanie lokat nie spełnia oczekiwań większości z nas, tylko w niewielkim stopniu wpływa na większe zainteresowanie funduszami, to być może właśnie szeroki i łatwy dostęp do ofert TFI przyczyni się do popularyzacji tych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.